#02 PHP’de Kod Yazma ve Yazılan Kodu Çalıştırmak İçin Gerekenler

 bcakir
 4 Haziran 2011
 Php

Php ile ilgili 2. makalemde tekrar buluştuk. Sizlere merhaba diyerek makaleme başlamak istiyorum. Bu makalemde php ile program yazmak için bilgisayarımıza nelerin kurulması gerekli olduğundan bahsedeceğim. İlk önce php’nin nasıl çalıştığından kısaca bahsedeyim. Php server tabanlı programlama dilidir; bu yüzden bu program server bilgisayarda çalışır. Biz sadece yazılan kodun çıktısını görebiliriz. Yani server bilgisayarda çalışan kodu göremeyiz sadece bu programın sonucunu (output) html kodu olarak görüntüleyebiliriz. Bundan dolayı php çok yaygın olarak kullanılan bir web tabanlı programlama dildir.

Php için gerekenler:
1.   Web Server (Apache)
2.   PHP
3.   Database
4.   Text Editor
5.   Web Browser

Web server için Apache, PHP için Php versiyon 5.2.1, Database için MySQL 5.0, Text Editor için TextMate veya PHP Designer ve Web Browser için Firefox ya da Internet Explorer kullanabilirsiniz.

Eğer bu kadar program fazla gibi göründüyse size Web Server, PHP ve Database programlarını tek bir pakette toplayan WampServer2.0i internetten bedava indirip kurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bende bu programı kullanıyorum. Yazacağım diğer makaleler ve çekeceğim eğitim videolarında da bu programı kullanarak sizlere PHP anlatacağım.

WampServer kurarak bilgisayarınızı server yani localhost yapmış olacaksınız. Böylece Php ile yazdığınız kodları çalıştırmanız mümkün olacak. Yazdığınız php dosyasını (deneme.php) WampServer’ı nereye kurduysanız içinde ki “www” klasörünün içine atın. Daha sonra Web Browser’ınızı açın ve localhost yazıp enter’a basın. Gelen sayfada “Your Projects” altında php klasörleriniz görüntülenecektir. Sayfanız çalışması için localhost yazısından sonra deneme.php (yazdığınız php kod sayfasının ismi) yazmanız gerekmektedir. Örnek: (localhost/deneme.php). Böylece; yazdığımız php kodunu çalıştırıp, sonucunu görüntüleyebiliyoruz. Bu arada söylemeyi unutmadan WampServer’ınız aktif (online) durumda olması gerekiyor. Yani her bilgisayarınızı açtığınızda WampServer’ı aktif hale getirmeniz gerekiyor, php kodlarınızı çalıştırabilmeniz için.

 3.030 Okunma

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

 1. valla hocam ben zamanında wampda çok sorunlar yaşadıgım için easyphp kurdum, sanırım sizin anlatımlarınızı bununlada kullanabilirim; dogrumudur?

  • Bende ilk başladığımda esayphp kullanıyordum. Farkeden bir şey olmaz, aynı işi görür ikiside.

 2. teşekkür ederim cevap için 😉

 3. selamlar hocam..
  anlatımlarınızı çok net ve doyurucu buldum php öğrenmek için yazılarınızı takip ediyorum.
  saygılarımla…

 4. kardeş php dosyasını nasıl yapcaz metin dosyasını açıp uzantısını php mi yapcaz eğer öyleyse bunu nasıl yapcaz ben değiştirdim ama yine txt olarak kaldı şöyle oldu “deneme.php.txt” oluyo txt’yi götüremiyorum win8 kullanıyorum lütfen yardım et

  • Bilgisayarına notepad++ kurmanı tavsiye ederim. Not defteri ile yapmak için; kaydetme penceresinde Bütün Dosyalar (All Files) seçmen gerekli. Ayrıca, bu dosyayı (Php dosyasını) çalıştırman için de bilgisayarına php server kurman lazım ya da php server hizmeti satın alman lazım.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Php
Kapat