#04 PHP’de Açıklama (comment) Yazımı ve Değişkenler (veriables)

 bcakir
 4 Haziran 2011
 Php

PHP ile ilgili 4. makaleme herkese merhaba diyerek başlamak istiyorum. Bu makalemde PHP’de açıklama (comment) yazımı ve değişkenler (veriables) hakkında bilgi vereceğim. Açıklama satırları programlarda kod bloğunun ne anlama geldiğini anlatmak için kullanılır. Yazdığınız program kodlarında açıklama koymak zorunda değilsiniz. Fakat; açıklamalar bir program üzerinde uzun süre sonra değişiklik yapmaya ihtiyaç duyduğunuzda veya başka biri tarafından yazdığınız kodların kolay anlaşılmasında sizlere yardımcı olur. Şimdi örnek program bloğu yazarak teorik bilgimizi pratiğe dökelim.

<?php
  // bu kod bölümü ekrana merhaba egitimmateryalleri.com kullanıcıları yazar
  # bu kod bölümü ekrana merhaba egitimmateryalleri.com kullanıcıları yazar
  /* bu kod bölümü ekrana
  merhaba egitimmateryalleri.com
  kullanıcıları yazar */
echo "Merhaba egitimmateryalleri.com kullanıcıları";
?>

Yukarıda 3 çeşit açıklama yazım şekli gösterdim. İlki ve ikincisi tek satırlık açıklamalar için üçüncüsü ise bir satırdan fazla açıklama yazıları için kullanılır. Sizde ihtiyacınıza göre bu açıklama yazım şekillerden birini veya birkaçını kullanabilirsiniz.
Şimdi değişkenler hakkında bilgi vererek makalemi tamamlamak istiyorum. Değişken; programlarda bir bilgiyi (bu bilgi yazı da olabilir sayı da) içinde saklamak için kullanılır. Yani değişkeni bir kap olarak düşünebiliriz.Değişkenler PHP’de başına $ işareti ($sayi) konularak tanımlanır. Ayrıca PHP büyük ve küçük harfe duyarlıdır. Bu yüzden $sayi  ,  $Sayi  veya  $SAYI  aynı anlama gelmez. Örnek program bloğu yazarak anlattıklarımı pekiştireyim.

<?php
// bu kod bölümü ekrana birinci ve ikinci sayının toplamını ve farkını yazdırır
$sayi1 = 8;
$sayi2 = 4;
$sonuc = $sayi1 + $sayi2;
echo $sonuc;
$sonuc = $sayi1 - $sayi2;
echo $sonuc;
?>
 471 Okunma

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

 1. /*hocam sanırım ben çalıştıramadım sizin hata yapacagınızı sanmıyorum.. Ben bu kodda kendime göre bir düzeltme yaptım */

  $sayi1 = 8;
  $sayi2 = 4;
  $sonuc = $sayi1 + $sayi2;
  echo $sonuc;
  echo “”;
  $sonuc = $sayi1 – $sayi2;
  echo $sonuc;

  • Hata benden kaynaklanıyor bazen noktalı virgülü ya da tırnak işaretini kopyalarken eksik alabiliyor insan, uygulamanın çalıştığı dosyadan. Bu yazılar eskiye dayandığı için bazen özellikle tırnak işaretlerinde sıkıntı olabiliyor.

   • yanlız bende kodları yazıp yapıştırmak istedim fakat kodlar eksik ve yanlış gitti bunun sebebi sanırım siteden kaynaklı olsa gerek
    bu arada o kodlarda yine hata var sanırım birinci sonuc ile ikinci sonuc çakışır normalde birini büyük yapmanız gerekir sanırım??

    • Eski yazıların tırnak işaretlerinde hata olanları düzeltmeye çalıştım ama arada unuttuğum olabilir. Yukarıda ki örnekte sonuc değişkeninde çakışma olmaz. Adı üstünde değişken. İstediğin zaman değer atayabilir veya değerini değiştirebilirsin.

 2. http://b1112.hizliresim.com/s/b/10ffs.jpg

  biraz düzenleme yaptım 😉 umarım begenirsiniz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Php
Kapat