Başarılı Bir Günlüğe (Blog) Sahip Olmak İçin

 bcakir
 18 Temmuz 2011

Merhaba arkadaşlar bu yazımda nasıl iyi bir günlük yazarı olursunuz ve günlüğünüzü nasıl başarıya ulaştırırsınız bunu inceleyeceğiz. Bu yazıyı kaleme alırken çoğu yerde gördüğüm ve insanları kandırmaktan öteye gitmeyen yüksek trafikli günlüğe, web sitesine kavuşmak için şunları yapın türü yazılar sebep oldu. Ben de hem trafik elde etmek için neler yapılmalıyı hem de bunun yanında trafik elde ederken doğru yapması gerekenleri yazacağım. Bu yazının iki bölümden oluşmasının nedeni ise; iyi günlük yazarı olmadan, iyi trafiği olan bir günlüğe kavuşulamayacağı. İstisnalar var ama ömürleri içeriklerinin özgün olmamasından ötürü uzun olmuyor. Şimdi yazımın ilk bölümüne geçmeden önce kısaca günlük tutmak için nelere ihtiyaç duyulur onuda açıklayayım.

Günlük tutmaya başlamak için;

 1. kullanıcı adına (rumuz)
 2. alan adına (domain name)
 3. günlüğünüzü barındıracağınız server hizmetine (Hostgator‘u öneririm)
 4. günlük sistemine (wordpress’i öneririm) ve içeriğinizle uyumlu bir tasarıma (temaya)

sahip olmanız gerekiyor. İsterseniz hazır günlük sistemlerini (blogcu, blogger vb.) de kullanabilirsiniz. Hazır sistemler hem maliyetlerinizi düşürür hemde wordpress gibi bir günlük sistemine yabancıysanız teknik altyapısıyla uğraşmak zorunda bırakmaz. Bunun avantajı olduğu gibi dezavantajı da var. Kendi günlük sisteminizin olması (wordpress en yaygın kullanılanı) bütün kontrolün (tasarımın, yazılımın, veritabanının) sizde olmasını sağlayacaktır. Kısaca günlük tutmanın neler gerektirdiğinden bahsettikten sonra şimidi yazımızın ilk bölümü olan iyi günlük yazarı nasıl olunura geçebiliriz.

Aslında işin en önemli kısmı günlük tutmayı sevip sevmediğinizle alakalıdır. Bundan sonra anlatacaklarım hepsi, bu hususu desteklemek için yapılması gerekenlerdir. Eğer günlük yazarken zevk alıyorsanız, yazmak sıkıcı gelmiyorsa ve zaman kaybı olarak düşünmüyorsanız sizden iyi bir günlük yazarı olabilir. Aksi halde sizin için çekilmez olur ve kısa sürede bırakırsınız. Ayrıca günlük tutmaya başlarken bu işten çok iyi paralar kazanacağım diye bu işe girmemelisiniz. Daha çok bildiklerinizi paylaşma ve kendinizi geliştirme amacıyla çıkarsanız bunun yanında da, severek ve isteyerek yapıyorsanız içeriğinizin artmasına paralel olarak zaten başarı arkasından gelecektir. Evet günlük tutmayı ve bilgimizi paylaşmayı da seviyoruz. Peki o zaman nelere dikkat etmeliyiz. Şimdi de iyi yazar olmak için dikkat edilmesi gerekenleri sırasıyla açıklayalım.

 1. Günlüğünüzde yazdıklarınız ziyaretçileriniz için çok önemlidir. Bu yüzden belirli bir konuya odaklanın ama arada sırada da bilginizin olduğu başka konulardan da bahsedin. Örnek vermek gerekirse; tasarım konusu ile alakalı günlük tutuyorsanız arada sırada fotoğraf çekme ile ilgili konulardan veya kodlama bilmenin tasarımcıya olan faydaları gibi konulardan da bahsedebilirsiniz. İçerik konusu gerçekten en önemli husus. Bu yüzden her konuda yazının yer aldığı, belediye çöplüğü gibi olan bir günlük ziyaretçilerinizi kaçıracaktır. Ayrıca çok farklı alanlarda yazılmış yazılar arasından önemlileri ziyaretçilerinizin bulup okuması çok zor. Bundan dolayı günlüğünüzün %80 üzeri kısmı bir konuya odaklı, kalan kısmı ise genel ve diğer konular üzerine olsun.
 2. İçeriğinizi doğru kategorileyin. Bu ziyaretçinizin aradığı içeriği bulmasını kolaylaştıracaktır. Kategorileme yaparken kategorilerinizin birbiriyle çelişmemesine (spor ve futbol diye iki ayrı kategori olamaz mesala), az ve öz olmasına önem gösterin.
 3. Hakkımda ve iletişim bölümü yapmayı ihmal etmeyin. Bu bölümler okuyucuyla aranızda ki samimiyeti artıracaktır.
 4. Türkçe’yi düzgün kullanmaya özen gösterelim. Burada anlatmak istediğim; yazılarınızın Türk Dil Kurumu tarafınfan kaleme alınmış gibi olması değil. En azından düzgün dil kullanmaya ve yazdıktan sonra bir defa okuyup yazının hatalarını düzeltmeye özen göstermeniz. Düzgün dil ve anlatım kullanmanız, sizi sıradan yazarlardan ayıracaktır.
 5. Az sözle çok şey anlatmaya çalışın, gereksiz detaylarla okuyucuyu sıkmayın. Genellikle okuyucular yazıları gözden geçirip çıkıyor. Bu yüzden anlatmak istediklerinizi bulunmasına uğraştırmadan hemen onlara vermelisiniz. Bunun için önemli yerleri kalınla yazabilir, renklendirebilir ve maddeleme yapabilirsiniz.

Yukarıdaki yazılanlara dikkat ederseniz inanıyorum ki iyi bir günlük yazarı olacaksınız. Şimdi de gelelim günlüğünüzün trafiğini nasıl artırabileceğinize. Yukarıda da belirttiğim gibi trafiğinizin artması içeriğinizin kalitesi ve miktarıyla orantılıdır. Fakat yinede aşağıda yazacaklarım bir miktar sizlere fayda sağlayacaktır.

 1. Sitenizi güncel tutun, mümkünse hergün veya gün aşırı bir tane makale yazın. Burada önemli gördüğüm bir noktaya değinmek istiyorum. İyi bir makale yazmak için ortlama bir saat gibi bir süreyi günlüğünüze ayırmalısınız. Kendinizi yazmaya motive etmek için yazacağınız konu bulduğunuzda küçük notlar alabilir ve bunu bilgisayarın başına geçince makaleye çevirebilirsiniz. Hem bu zamandan da kazandırır. Çünkü en çok zamanı yazacağınız konunun hatlarını belirleme ve giriş paragrafı alıyor.
 2. Özgün içerikler yazın, kopyala yapıştırdan kaçının ve alıntı yaptığınızda kaynak gösterin.
 3. Sitenize gelen ziyaretçilerin kalıcı olmalarına çalışın, anlık ziyaretçi çekecek davranışlardan kaçının. Örneğin; içeriğiniz tamamen farklı olmasına rağmen; 23 nisanda çocuklar için 23 nisanın önemi gibi yazı yazmak.
 4. Diğer blog yazarlarıyla aranızı iyi tutun ve link değişimi yapın. Ama bu herkesin kapısını aşındırmanız anlamına gelmez. Siz özgün içerik ürettikçe sizin yazılarınzı kaynak gösteren çok olacaktır.
 5. Yazılım konusunda iyiyseniz ücretsiz programlar üretin ve dağıtın.
 6. Yazılarınızı sosyal medyada profilinizde ve siteniz için grup kurup duvarında paylaşın. Ayrıca günlüğünüze paylaş butonu da eklemeyi unutmayın.
 7. Eğer wordpress kullanıyorsanız google sitemap ve ultimate tag warrior eklentilerini kurun. Bu eklentiler içeriğinizin google tarafından kaydedilmesini kolaylaştırır ve anahtar kelimelerle kolay bulunmasını sağlar.

Baya uzun bir makale kaleme almış oldum. Umarım sizleri sıkmadan faydalı olabilmişimdir. Son söz olarak günlüğünüz sizin vitrininizdir. Yazacağınız yazılarda buna dikkat edin ve bedava peynirin ancak fare kapanında olacağını unutmayın.

 1.001 Okunma

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

 1. yazı için teşekkür ultimate tag warrior eklentisini etkinleştirdim ancak sayfaya nasıl ekliyor?

 2. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş.Ultimate tag warrior eklentisini bilmiyordum. Buradan öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürler…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi, İnternet Geliri, Seo, WordPress
Kapat