Eski Domain Mantığı

 Sefa SEVİKA
 30 Aralık 2011
 Seo

Eski domain mi, yeni domain mi?

Arama motorlarının eski domain isimlerine daha bir sevecen yaklaştığı konusunda hemen hemen herkes hemfikir. Fakat, gerçek bu bilindiği şekilde değildir.

Peki doğru olan ne?

Arama motorlarının mantığı şu şekilde ilerler. İlk olarak yeni yayın hayatına giren sitenin ne zaman açıldığını inceler, daha sonrasında herkesin yanıldığı asıl konuya değinir ve domainin ne zaman yeniden yayın hayatına başladığını inceler. Yani açık bir şekilde belirtmek gerekir ise domainin eski olması belinizi korkmadan yaslayacağınız bir ağaç görevi göremez.

Yeni domainden neden korkulur?

Yeni domain konusunda hemen hemen herkes sıkıntı yaşar, sebebi ise yeni domain herkesin gözünde olduğu gibi arama motorlarının gözünde de ‘toy’ olarak görülür.Yani siz yeni bir domaine birden çalışma yapamazsınız, arama motorları hemen sitenizi uyarma gereği duyar; yani küçük cezalar verir. Bu doğrultuda eski domain işe yarar, çünkü ‘toy’ olarak görünmez fakat durumu abartmamak gerekir. Yukarıda belirttiğim durum ile özetler isek ağaç her an kırılabilir, dikkatli olmanız gerekiyor.

 382 Okunma

Bu yazıya 16 yorum yapılmış.

 1. Açıkçası ben internet ile 99 senesinde ilgilenmeye baslamıştım. O zamanlardan kalan bilgilerimle şimdi kendimce idare ediyorum.
  Bloglarla uğrastım bir ara…
  Şimdi de bir ay olmadı ilk kez domain aldım ve arkadaşlarla bir web sitesi açtık. 100 e yakın yazı girdik vs.
  İnanır mısınız ne gelen var ne giden… Google dan neredeyse adam gelmedi.
  2007 senesinde yazmayı bıraktığım içinde toplasan 10 tane bilemedin 15 tane yazı olan ve 10000000 tane sitenin linkini koyduğum blog günde 40 ın uzerınde arama motorlarından adam çekiyor. O bloğa da hiçbir yerde link konulmamış düşünün.
  Yani kısacası ben bu işin mantığını anlamadım. Google dan 1 adam gelmez mi? gelmiyor.
  Bir konu için youtube a koyduğum video ya bile 1000 adam gelmiş. O konuya 1 adam gelmemiş düşünün.

 2. Selam tekrar. Sizin temanız hoşuma gitti. Bir deneyim dedim. Ama konulardan önce olan bilgilendirme kısmı taştı. Hadi bunu geçtim yazıların tamamını ana sayfada gösteriyor 🙁
  Bu da bir yana temanın ayarlarını yapabileceğim kısa yol tuşları çalışmıyor… Asıl sorun bu olsa gerek. Admin panalinde ki tema için ayar kısayolları neden çalışmıyor olabilir?
  Nasıl düzeltebilirim? Yardım ederseniz sevinirim.

  • Ben Mystique 2.4.3 kullanıyorum. Temanın üst sürümünü denediğimde, tarayıcılarda farklı görüntülenme problemi yaşadım. Bundan dolayı eski sürüme döndüm ve temamı farklı bir temaya geçene kadar da üst sürüme geçirmeyeceğim.

 3. bende de alt sürümde sorunlar çıktı. Şimdi üst sürümde düzeldi gibi…
  Ama bu kezde wp nin kendi bileşenleri kayıp… + sizde ki gibi yan menude olan sekmeli bolum bileşeni fln hepsi kayıp. Nedir sizce sorun

  • Sekmeli menüyü bileşenlerden sağ menüye atman lazım. İhtiyacın olan bileşenleri sağ bölüme koyarsan sorun çıkmaz.

 4. Neyse vazgeçtim artık biraz eski hali ile takılacağım

 5. Sitenizin şablonu çok güzel ama yeni bir site için sanki çok ağır olur diye düşünüyorum.
  Bir siteme bakarsanız sizce nasıl olmuş benim şablon? hiç kod bilmeden anca bu kadar yapabildim. Eksiği gediği var mı sizce veya tavsiyeleriniz?
  Birde neredeyse hiç hit almıyorum google dan kimse gelmiyor o kadar zaman oldu sizce ne yapmam lazım? Formattan çıkmadan ama

  • Gayet sade ve hoş. Bence tasarımdan daha çok içerik önemli.

 6. Yazı fontu kötü idi sanırım. Onu değiştirdim şimdi de. Anlamadığım benim; konu ile de alakalı olduğu için buraya yazıyorum… google amcadan neredeyse günde 3 tane bile adam gelmiyor.
  Site yeni olduğu için mi? Zira bu domain i yeni aldık.
  Ben blogcuya yazmış olsa idim şimdi en az google eminim 10-20 arası minumum oda gönderiyordu adam.
  100 e yakın yazımız oldu hepside yani özgün ama google dan nedense adam gelmiyor. Yazı içeriklerinde mi acaba yani milletin aradığı şeyler değil içerikler onlardan mı yoksa site yeni diye mi? Çok berbat ian dokunuyr adama 3 ziyaretci ne demek… ^^

  • Bence yaptığın bir hata var. İnsanların öğrenmek isteyeceği ama kaynak sıkıntısı olan bir konuyla başlaman gerekir. Mesela, benim yaptığım Facebook uygulama yapma yazıları gibi. Böyle yaparsan kullanıcılar sitene gelir ve bir süre sonrada kalıcı olmaya başlarlar. Ben bu konuda bir yazı kaleme almıştım, bir oku belki fikir verir.

 7. Google’ın algoritmasında domain_age değeri vardır ve önemli bir etkendir dediğinize katılmyorum.

 8. Sırf google dan insanlar gelsin diye sitemi bir güncel çöplüğe dönüştürmek istemiyorum. Ama böyle de kimse gelmiyor. Ben yazar olarak daha çok fikir ve felsefe üzerine yazmayı seviyorum. Bu konularda edebiyat katmadan gittiğinde sonuç böyle oluyor. Hiç ziyaretçi yok…
  Yada bazı ayarları yapamadım… Yeniyim ve bir çok detay var ve hepsi kodlar falan. Baya zor.
  Sırf ziyaretçi çekmek içinde ödün verdiğimi fark ettim.
  Kısacası daha yeniyim. Ve eğer google da eski domain uygulaması varsa birilerinin onlara söylemesi lazım bu insanların şevkini inanılmaz kırıyor. O kadar sorunun içinde bir de ziyaretçi gelmemesi tam bir hüsran…

 9. Konu ile alakasız olacak ama bu temayı sen mi türkçeleştirdin dostum. Temayı türkçeleştirmek için chield aç izin ver diyor bu seferde translator gorun muyor. Sen nasıl yaptın?

  • Temanın Türkçe desteği var ama yeni sürümünde var mı bilmiyorum. Ben eski sürümünü kullanıyorum. Bu arada blog tutmak sabır ister, en az 4 aylık bir site olman lazım ki Google sana kullanıcı göndersin. Çünkü hem indexlenme süresi hem de içeriğin yeterli düzeye ulaşması böyle bir zaman alıyor.

 10. Baya uğraştıktan sonra bir çok şeyi çözdüm. Kod olarak değil tamamen şablonlar üzerinden ordan burdan derken siteyi en son bu haline getirdim. 1-2 çözemediğim noktası kaldı temanın. Arkaplan resmi nasıl değişecek. Değişmesi kolayda yani nasıl tekrar alacak bu bir.
  İkincisi ana sayfada ki yazı sayısını ayarlıyamadım. İndex te kodlar yok bir yere dokunmayada acıkcası çekiniyorum.
  Ha birde unutmadan her ne kadar istemesemde slide nasıl çalıştırılır öğrenmem gerek. Sanırım bir galeri plugin istiyor. Ona karışmıcam zaten. Onunla forum gereksiz. Onun dışında herşey tamam gibi. Eksiğim kaldı mı soylerseniz sevinirim. 0 dan bu temayı isteyenlerede yardımcı olurum bu arada. Bana ulaşsınlar isteyenler. Belki Çakır beyin zamanı olmayabilir. Ben elimden geldiğince yardım ederim o zaman.

 11. domainim 3-4 aylik 2-3 ay gecsin kral olcam 😀

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat