Facebook Hava Durumu Uygulaması Yapma

 bcakir
 2 Ağustos 2011

Merhaba arkadaşlar yeni bir makalede tekrar buluştuk. Daha önce bu uygulamamızda kullanacağımız uzak siteden veri alma konusunu işlediğimiz için artık facebook’a uygulama geliştirebiliriz. Bu makalede google altyapısını kullanacağız ve facebook uygulamamıza giren kişinin bulunduğu şehrin hava durumunu gösteren bir uygulama geliştireceğiz. Makalemizin sonunda uygulamanın bütün dosyalarını içeren indirme linkini sizle paylaşacağım. Uygulamamızı geliştirmeye başlamadan önce daha önce yazdığım facebook hazırlık ve facebook başlangıç makalelerini okumayanların okuması gerekiyor çünkü onların üzerine yeni bir şeyler ekleyerek uygulama geliştireceğiz. İlk önce uygulamamızın facebook’a entegre etmeden çalışır halini yapalım. Daha sonra facebook’a entegre etmeye geçelim.

<?php
$sehir="Trabzon";
$ara = "hava durumu "."$sehir";
$ara = str_replace(" ","+",$ara);
$ara = stripslashes($ara);
$veri="http://www.google.com.tr/search?hl=tr&rlz=1T4HPND_en___TR234&as_qdr=all&q=$ara";
$adres = file_get_contents($veri);
$title=explode('</b></h3><tr><td valign=top width=100%><div>',$adres);
$title=explode('</div></table></div></div></div><li class=',$title[1]);
echo "<h2>$sehir için Hava Durumu</h2>";
echo $title[0];
?>

İlk önce hangi şehrin hava durumunu bulacaksak o şehri aldık ve onu google tarafından bulunacak kritere uygun hale (kelimeler arasına + işareti koyduk kısaca) getirdik. Daha önceki makalemizde anlattığım uzak siteden veri alma ve bu veriyi parçalayıp istenilen yerini kullanma işlemlerini verimize yaptıktan sonra ekrana yazdırdık. Uygulamamız temel olarak böyle.

Şimdi sıra geldi facebook’a uyarlamaya. Bu uygulamayı facebook’da kullanmak için kullanıcının oturduğu yeri facebook’dan almamız gerekiyor. Bunu location ile çok kolay alabiliriz. Aldıktan sonra $sehir değişkenine eşitlediğimiz zaman istediğimiz uygulamaya kavuşacağız. Tabi ki daha önceki facebook başlangıç dersinde anlattığım Php SDK’yı include etmeli, session başlatmalı ve kullanıcıdan uygulama izni alma işlemini yapmalıyız. Bu işlemleri facebook başlangıç dersinde yazdığımız kodun en sonunda yer alan profil bilgilerini yazdırma bölümünü silip yerine $u_locale=$userInfo[‘location’]; kodunu ekleyerek ve sayfanın ismini izinler.php şeklinde kaydederek hallediyoruz. Bu betik ile kullanıcıdan gerekli izinleri ve bulunduğu yeri almış olduk. Şimdi de yukarıda bulunan uygulamamızı facebook’a göre düzenleyelim.

<?php
include("izinler.php");
$sehir=$u_locale['name'];
$ara = "hava durumu "."$sehir";
$ara = str_replace(" ","+",$ara);
$ara = stripslashes($ara);
$veri="http://www.google.com.tr/search?hl=tr&rlz=1T4HPND_en___TR234&as_qdr=all&q=$ara";
$adres = file_get_contents($veri);
$title=explode('</b></h3><tr><td valign=top width=100%><div>',$adres);
$title=explode('</div></table></div></div></div><li class=',$title[1]);
echo "<h2>$sehir için Hava Durumu</h2>";
echo $title[0];
?>

İlk önce izinler.php betiğimizi uygulamamıza include ettik. Ardından da izinler betiğinde tanımladığımız $u_locale dizisinin $u_locale[‘name’] elemanını $şehir değişkenimize eşitleyerek facebook’a uygulamamızı entegre etmiş olduk ve böylece makalemizin de sonuna geldik. Facebook Hava Durumu Uygulamasının çalışır halini buradan indirebilirsiniz. Yeni makalelerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

 1.992 Okunma

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

  1. çok güzel bir makale olmuş, eline sağlık. Bu arada devamını da bekliyoruz 😀

  2. bencede süper uygulama olmuş 😀

  3. emeğine sağlık. çok fazla kaynak sıkıntısı var böyle uygulamaların devamını bekliyoruz.

  4. merhaba arkadaslar ben bu uygulamayı normal olarak yanı php olarak hosta attıhım zaman calısıyor ama izinlerle include yaptıgım zaman ne face de nede hostta calısmıyor neden olabılır yada bu uygulamaları calıstırabılenler varsa bana yardım edebılırmı acaba

    • Uygulamalarda sorun yok. Eğer hostun bedavaysa veya CURL kütüphanesine izin vermiyorsa çalıştırmayabilir. Bütün uygulamalar bizzat denenerek yüklenmiştir. Sadece api id, api secret ve facebook url değerlerinin girilmesi yeterlidir.

  5. Bu işlerde daha yeniyim ama çok yararlı bir site, site sahibi arkadaşı tebrik ederim bilgi paylaşımından dolayı. Allah(cc) razı olsun kendisinden inşallah. Tebrikler…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Facebook, Php
Kapat