Facebook Sayfanı Beğenene İçerik Göster

 bcakir
 24 Aralık 2011

Merhaba arkadaşlar, Facebook hayran sayfaları ile ilgili makale serimize sayfamızı beğenene içerik gösterip, beğenmeyen kişiye içeriğimizi gizlediğimiz uygulama ile devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda hayran sayfamız için Iframe uygulama açmayı ve yaptığımız uygulamayı hayran sayfamıza eklemeyi anlatmıştım. Eğer hayran sayfası uygulama oluşturma konusunda bilgi sahibi değilseniz, ilk önce o yazıyı okumanızda fayda var. Uygulamamıza başlamadan önce, Facebook’tan kullanıcı bilgisi alabilmek için Facebook Php SDK 3.0 versiyonunu buradan indiriyoruz. Zip dosyasının içerisinden çıkardıktan sonra uygulamamızın bulunacağı yere klasörün adını facebook-php-sdk (isimde başka değişiklik yapmayın ya da benim yazdığım SDK include adresini de değiştirin) yaparak yapıştırın. Daha sonra, uygulamanızı açınca Facebook tarafından size verilen App ID ve App Secret değerlerini, yapacağımız uygulamada uygun yere yerleştirmek için uygulama açma sayfasından edinin. Şimdi uygulamamızı yapmaya başlayabiliriz.

<?php
//facebook php-sdk'yı include ettik
include_once "facebook-php-sdk/src/facebook.php";

//kullanacağımız uygulama değişkenlerini atıyoruz.
$fbconfig['appid'] = 'api id değerinizi girin';
$fbconfig['secret'] = 'api secret değerinizi girin';

//uygulamayı oluşturuyoruz
$facebook = new Facebook(array(
  'appId' => $fbconfig['appid'],
  'secret' => $fbconfig['secret'],
  'cookie' => true,
));

//giriş bilgilerini alma
$signed_request = $facebook->getSignedRequest();

//sayfanın bilgileri
$page_id = $signed_request['page']['id'];
$page_admin = $signed_request['page']['admin'];
//giriş yapanın bilgileri
$like_status = $signed_request['page']['liked'];
$uid = $signed_request['user_id'];
$country = $signed_request['user']['country'];
$locale = $signed_request['user']['locale'];

//sayfayı beğenip beğenmediği kontrolü
if ($like_status){
	echo "Hoşgeldiniz, içerik gösteriyorum.";
}else{
	echo "Sayfa içeriğini görmek için bu sayfayı beğenmelisin.";
}
?>

Uygulamayı yukarıda adım adım anlattım. Ayrıca, yukarıda hangi bilgileri de alabileceğimizi gösterdim. Kullanıcıdan uygulama izni istemediğimiz için alabileceğimiz bilgiler sınırlı ama bu uygula için çok fazla yeterli. Örneğin, kullanıcıların giriş yaptıkları ülkelere göre bile sayfamızın içeriğini değiştirmemiz mümkün. Bunu yapmak için beğenip beğenmediği kontrolünde olduğu gibi Türkiye (tr) ise Türkçe içerik göster, başka yerden ise İngilizce içerik göster şartı koymamız yeterli. Uygulamamızın önemli noktalarını açıklayarak bir yazımızın daha sonuna gelmiş olduk. Yararlı olması dileğiyle.

 8.369 Okunma

Bu yazıya 35 yorum yapılmış.

 1. hocam şimdi ben bunu başka sayfalar için denetliyebilirmiyim nasıl denetliyecem mesela benim sayfam değilde başkasının sayfasını beğenmiş mi diye? 🙂

  • Bunu kullanıcıdan beğendiklerini alma izni almadan yapamazsın. Aksi halde, etik kurallarına aykırı olur zaten.

 2. ilerki yazılarda bahsederseniz sevinirim çünkü bunla ilgili bir uygulama yapmayı planlıyorumda 🙂 bu arada yazılarınız süper insanın hepsini okuyası geliyor 🙂

  • Teşekkür ederim, önerinizi yapmayı düşüneceğim. Çalışmalarınızda başarılar.

 3. usta sayfayı beğeneni yorumda nasıl etiketliyoruz bilginiz var mı

  • Daha çok oyuna ya da o mantıkla çalışan uygulamalar üzerine çalıştığım için beğeni gibi işlerde, şu anlık pek bir bilgim ama bu tür konularda da zaman buldukça çalışma yapmayı planlıyorum.

 4. Takıldığım nokta X sayfam var. ben bunu uyguluma ile nasıl ilişkilendirecem. Yani X sayfası için Y uygulamasının id ve keyini mi kullanmam lazım?

  • Bir önceki yazıda anlatılan şekilde uygulamanı aç ve sayfana ekle. Sana uygulamanı açarken verilen api id ve ip secret değerlerini bu uygulamaya gireceksin, hayran sayfana değil. Hayran sayfana açmış olduğun uygulamayı eklediğin için de uygulama değişince sayfanda ki görüntüsü (çalışma şekli) de değişecek.
   Özetle sana verilen api değerlerini burada yazan yere gir ve uygulamanı açarken eşleştirdiğin server adresine betiği at. O uygulamayı sayfana ekleyince otamatik sayfanda sonucu görüntüleyeceksin.

 5. benim zaten bir uygulamam var.
  (link vermek zorunda kalacağım ama mazur görün sonra silebilirsiniz.)

  Sayfam:http://www.facebook.com/AdaletBolumu
  Uygulamam ise: http://apps.facebook.com/adalet-bolumu/

  şimdi benim amacım uygulamamı sekme olarak sayfaya koymak ve ilk açılan sekme olarak ayarlamak.
  Benim tıkandığım 2 nokta var. 1.si ben nasıl sekme olarak ekleyeceğim. İkincisi uygulamam açıldığı zaman BEĞENmeyenlere içeriği göstermeyip BEĞENmeye mecbur bırakmak. Benim yapamadığım bunlar. Yukarıdaki kodlarınızı uygulamama uyguladığım da beğenen içinde beğenmeyen içinde hep içerik gösteriliyor. Sekme olayını eklmeyi ise hç bir şekilde bulamadım. sorunum bu kadar.

  • Facebook hayran sayfası iframe uygulamasını adım adım okursanız yapmış olmanız lazım, gerçekten çok zor değil. Uygulamanızı yapmışsınız zaten, developer.facebook adresinden uygulamalar bölümüne geçip, var olan yani yaptığınız uygulamanın “profil sayfasına” gidip “sayfama ekle” diyeceksiniz, şuanda var olan sayfanıza gitmeyin. Ekle dedikten sonra, yukarıda yazdığınız sayfanızı yani eklemek istediğiniz sayfayı seçin. Sayfanıza döndüğünde soldaki menüde görürsünüz sekmeyi zaten.

 6. Uygulamamnın Profil Sayfasına ulaşamıyorum. Sanırım artık yeni uygulamalar için bu tarih oldu ya da bende körlük başladı

  • Uygulamalar bölümüne geçip, sağ üst kısımda bulunan Uygulamayı Düzenle butonuna tıklıyoruz. Daha sonra sol menüde yer alan Uygulama Profil Sayfasına Bak linkine tıklayıp uygulamanın kendi profil sayfasına gidiyoruz ve uygulamamızı beğeniyoruz. Daha sonra, sol menüde bulunan Sayfama Ekle bağlantısına tıklayıp, açılan menüden hangi sayfada kullanacaksanız onun yanında bulunan Add to Page/Sayfama Ekle butonu ile uygulamayı yükleme işlemini tamamlıyoruz.

   • Söz konusu sayfasımda Sayfama Ekle butonu göremiyorum.
    buyrun screenshot Eğer sizde varsa boyle bir link rica etsem kopyalayıp yapıştırır mısınız? en azından o şekilde deneme şansım olur.

    • Gerçekten, buradaki yazılarımı sizlere yardımcı olmak için yazıyorum. Kimseyi kandırmak gibi bir düşüncem yok. Bendeki şeklinin görüntüsüne buradan ulaşabilirsin. Hayran sayfası iframe uygulaması oluştur yazısındaki sırayı takip edip, tekrardan yeni uygulama oluşturun ve bir daha deneyiniz.

     • Yok hocam sizin yardımcı olduğunuzu biliyorum amacınız bu olduğu blogunuzdan belli. Benim başıma boyle bir olay gelince google da sizin bulunca öğrenmek amacı ile yazdım. Yeni bir uygulama ile deneyelim bakalım

     • Facebook yeni uygulamalarda bu özelliği kaldırmış eski uygulamalar içinse şubat ayında kaldırılacağı söyleniyor.

     • Bilmiyordum, değerli bilgin için teşekkür ederim. Ben eski developer sertifikasına sahip olduğum için belki de farklı davranıyordur. Eğer uygulamanda Php kullanmana gerek yoksa, sadece JavaScript, Css ve Html ile işini görebileceksen; bu uygulamayı kullanabilirsin.

     • Arayan belasını da bulur mevlasını da. Araştımalarım sonucunda yeni oluşturulan uygulamaları sayfaya eklemek için ufal bir yazılım buldum. id ve key verince sizin için link oluşturuyor bu linki tıkladığımız zaman sayfaya eklemek için ekran geliyor. söz konusu program için eve gidince programın ismini de paylaşacağım. Benim gibi arayıp mecnun olmasınlar. 🙂
      Uygulamanın ismin: FB Add To Page Software Application
      Uygulamanın indirme linki ve anlatım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

     • Paylaşırsan herkese faydası olur. Bulduğuna sevindim.

 7. abi iyi hoş süper anlatım fakat video çekmen en hayırlısı bence.

  • Video olayı farklı bir konsept ayrıca daha fazla zaman alıyor. Şimdilik video olayı biraz zor, ileride tekrar düşüneceğim.

 8. Zor abi, bencede video ile gosterirsen daha iyi olur

 9. Arkadaşların Dediği Gibi Videolu Anlatım Çok İyi Olurdu Hocam.

 10. Asp.net’te nasıl yapabiliriz bu kodu bir bilgin var mı?

 11. Hocam, benim facebookta öğrenmek istediğim şu: Facebook da ismim haricinde ayrı bir sayfam var..(“martı ve yunus balığı” isminde) sayfada, beğenenler ve benim tarafımdan paylaşılmak istenen yazı,resim,videolara normal olarak herkes beğenebiliyor ve yorum yapabiliyor ama benim öğrenmek istediğim sadece şudur; resmin yada yazının alt kısmında “bu gönderiyi 5 kişi gördü” yazısına tıkladığımda gören kişilerin isimlerini göremiyorum onun yerine organik 3, viral 2 gibi bir açıklama görüyorum..benim sizden öğrenmek istediğim paylaşımı görenlerin isimlerini nasıl görebilirim..ne yapmam gerekiyor..Sanırım durumumu anlatabildim..saygılarımla..

 12. Hocam anlamadığım bir şey var. Sizde burda hiç bir izin almamışsınız. İzin almadan kullanıcının beğenilerine nasıl ulaşabildiniz acaba. Yoksa sadece kendi sayfamızı beğenmiş mi diye bir api mi var?

 13. Merhaba, sayfayı beğensek bile “Sayfa içeriğini görmek için bu sayfayı beğenmelisin” uyarısı veriyor. Bir yerde hata mı var acaba?

  • merhaba bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum sayfayı beğenmeme rağmen “Sayfa içeriğini görmek için bu sayfayı beğenmelisin” uyarısı alıyorum. nerede yanlış yaptığımı çözemedim, neden olabilir?

 14. sayfamda beğenilerin dışında gören diye bir sayı var onları ben nasıl görebilirim kim diye

  • Facebook kimsenin bilgisini paylaşmıyor. Bu yapılan reklam, facebook sayfası ve kişinin profili için de geçerlidir.

 15. merhaba hocam;

  Benim ve eminim birçok arkadaşın php bilgisi yoktur. O yüzden hazır olarak sadece gereken yerleri düzenleyebileceğimiz bir küçük bir script yapıp paylaşır mısınız?

 16. Hangi sayfayı beğendireceğimizi nasıl ayarlayabiliriz? Bir uygulamam var ve uygulamaya sadece sayfayı beğenenler girsin istiyorum?

 17. Hocam bunun blogger icin olani var mi?

 18. Bilgi sahibi olan arkadaşlar cevaplarsa çok memnun olurum. Facebook sayfama gelen herkes paylaşım yapabiliyor, ben sadece sayfamı beğenenlerin paylaşım yapmasını istiyorum.

 19. “Facebook Duvarda Paylaş ve Davet Et Kodu” adlı konunuzu uyguladım davet gönderiyorum. iOS Facebook uygulamasından girip bildirime tıklandığında direk App Store’daki uygulamaya yönlendiriyor ama Android’te bildirime tıklandığında telefondaki tarayıcılardan birine yönlendiriyor orada giriş yapınca ancak öyle Google Play Store’a yönlendiriyor.

  Acaba Facebook Developer kısmında uygulamanın ayarlarında mı bi hata yapıyorum rica etsem yardımcı olur musunuz?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Facebook, Php
Kapat