Facebook Sayfasi ve Statik FBML

 bcakir
 23 Aralık 2011

Merhaba arkadaşlar sizlerden gelen yoğun istek üzerine, Facebook sayfaları için uygulama yapma işlemini içerecek makale serisine başlıyorum. Yani bu yazıyla birlikte sayfa içi uygulamalar yapmaya adım atacağız. Bu yazımda daha çok temel konulara değineceğim, sırası ile Facebook sayfası açmayı ve bu sayfaya statik uygulama eklemeyi anlatacağım. Her ne kadar Facebook 2001 Mart ayından beri Statik Fbml uygulamaları kısıtlayıp (yanılmıyorsam artık JavaScript kullanmaya izin vermiyor) Iframe uygulamaları desteklemeye başlamışsa da, ben temel mantığı oturtmak için statik uygulama ile başlayacağım. Yazıma geçmeden önce, statik ve iframe arasındaki farktan da bahsedeyim. Statik uygulamalarda sadece Fbml, Html, Css kullanabiliyoruz ve yazdığımız bu kodlar Facebook tarafından ya da uygulamayı yapan tarafından barındırılıyor (host ediliyor). Iframe uygulamalarında ise barındırma işlemini biz yapıyoruz, bundan dolayı sunucumuzun destek verdiği bütün programlama dilleriyle uygulama yazıp sayfa içerisinde çalıştırabiliriz. Aralarındaki farklılık bu şekilde.

Yapacağımız sayfa içi uygulamaları, hayran sayfamızda kullanacağımız için ilk olarak bir hayran sayfası sahibi oluyoruz. Facebook’ta sayfa açma bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Yapacağınız amaca göre hayran sayfamızı açtıktan sonra şimdi sıra geldi Statik Fbml uygulamasını sayfamıza yüklemeye. İlk önce bu adrese gidip Statik Fbml uygulamasını beğeniyoruz. Daha sonra sol menüde bulunan Sayfama Ekle bağlantısına tıklayıp, açılan menüden hangi sayfada kullanacaksanız onun yanında bulunan Add to Page/Sayfama Ekle butonu ile uygulamayı yükleme işlemini tamamlıyoruz. Sayfa açma ve statik uygulamayı yükleme işlemini tamamladık. Şimdi ise Statik Fbml ayarlarını yapıp, bu uygulama aracılığıyla sayfamızda kullanabileceğimiz basit bir menü oluşturalım.

Facebook ana sayfasına dönüp sol menüde sayfalar bölümünün altında bulunan sayfamıza tıklıyor ve sonra da sayfamızı beğeniyoruz. Daha sonra sayfamızın sağ üst köşesinde bulunan Sayfayı Düzenle butonuna tıklayıp sol menüden Uygulamalar kısmına geçiyoruz. Statik Fbml uygulamasının sayfamıza eklendiğini görüyor olacaksınız. Buradan Uygulamaya Git bağlantısını tıklayıp açılan formda Başlık kısmına sayfamızın ismini giriyoruz yani açılış sayfası yapacaksak Hoşgeldin yazabiliriz. Fbml kısmına ise kodlarımızı yazıp kaydediyoruz. Bu kısımda sadece Fbml, Html, Css kullanabiliriz. Bu diller ille yapılmış her tür uygulamayı sayfanıza ekleyebilirsiniz. Örneğin; menüler, grafik tasarımları gibi. Hayran Sayfamıza geri döndüğümüzde, oluşturduğumuz bu uygulama sol menüde görünmesi gerekiyor (Hoşgeldin şeklinde). Eğer bu uygulamayı açılış sayfası yapacaksanız; kısacası, sayfanıza girenlere ilk olarak bu uygulamayı göstermek istiyorsanız Sayfayı Düzenle > İzinleri Yönet sırasını takip ederek Varsayılan Açılış Sekmesi alanını yaptığımız uygulama yani Hoşgeldin seçiyoruz. İşte bu kadar, uygulamanızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Fbml kısmında kullanabileceğiniz örnek menüye buradan ulaşabilirsiniz. Aslında menüyü kendim yapmak istiyordum ama JavaScript kodlarını bir türlü çalıştıramadım. Bu yüzden, hem JavaScript desteklerini çektiklerini düşünüyorum hem de basit Html menüsü vererek örneği geçiştirmek istemedim. Eğer JavaScript konusunda yanılıyorsam beni yorumlarınızla düzeltirsiniz. Unutmadan, yapacağınız uygulamanın maksimum genişliği 520px boyutunu geçmemeli.

Facebook sayfa içi uygulama yapmanın temel mantığını anlatarak bir yazımın daha sonuna geldim. İsterseniz, appbistro sitesinde bulunan ücretli ve ücretsiz uygulamaları yukarıdaki anlattığım mantıkla aynı şekilde sayfanıza ekleyebilirsiniz. Bu yazı serisine, Iframe uygulaması açma ve açtığımız uygulamayı sayfamıza ekleme yazısı ile devam edeceğim. Yararlı olması dileğiyle.

 2.101 Okunma

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

  1. herşeyi yapıyorum ama uygulamalar bölümünde statik fbml add cıkmıyor.

    • Normalde ekleme çıkması lazım ama Facebook birçok değişiklik yapıyor bu aralar. Artık sayfa uygulamalarına destek vermeyebilir.

  2. Kardesim ben “Sayfamın sevislerine ekle” ye bastım favorilerinize eklendi yazıo tamama bastım uygulamalara girdim sayfamın orda gözükmüor

  3. sistem değişti sanırım hala ana sayfa yapma bulunmuyor. bir türlü açılış sayfası olarak yapamadık.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Facebook
Kapat