Facebook Uygulama Ekonomisi

 bcakir
 19 Eylül 2011

Küresel krizden sonra bir türlü işsizlik sorununa çözüm bulamayan Amerikan ekonomisinini yeni istihdam ilacı Facebook oldu. Techcrunch’da yayınlanan rapora göre Facebook uygulama geliştirme işinden bugüne kadar 235,644 kişi kazanç sağlamış ve bu uygulamalar 15.71 milyar dolarlık bir ekonomiye ulaşmış. Bu yılın öngörüleri ise neredeyse bu zamana kadar oluşan kazanca denk gelecek seviyede. 182.000 kişiye 12,91 milyar dolarlık kazanç sağlanacağı öngörülüyor. Bu kazanç sadece Facebook’un sağladığı ekonomi. Acaba Twitter ve Google+ böyle bir ekonomide kendine yer bulabilecek mi? Bunu bekleyip göreceğiz.

Bu kazanç olayını biraz daha açmak istiyorum. Bu ekonomiden en çok yararlanan Zygna oldu. Neredeyse sıfırdan 10 milyar doların üzerinde bir marka büyüklüğüne ulaştı. Ama bu ekonomiden sadece Amerikan şirketleri yararlanmadı. Bu fırsattan son derece iyi yararlanmış bir Türk şirketi de var. Daha 1 yaşına bile ulaşmadan 70 milyon dolarlık marka değerlemesine ulaşan Peak Games bu ekonominin büyüklüğünü gözler önüne seren en yakın örnek. Gerçekten Facebook ekonomisi inanılmaz derecede büyük rakamlara ulaşmış durumda. Bakalım daha 1 hafta kadar önce uygulama geliştiriciler için API hizmetini duyuran Google Plus, Facebook’un tahtına ortak olabilecek mi? Bu sorunun cevabını şimdiden kestirmemiz çok zor, bu yüzden cevabı zaman gösterecek. Ama ben halihazırda Facebook kadar büyüklüğe ulaşabilecek bir sosyal platform girişimi görmüyorum.

Yazımızı kısaca özetleyecek olursak; sosyal medya araçları gerçekten çok büyük kitlelere ulaşmış durumda. Bunun en önemli ayağını da uygulama platformları oluşturuyor. Eğer bu ekonomiden pay almak istiyorsak, bu platformlar için doğru hamleler yaparak uygun içerikte uygulamalar geliştirmeliyiz.

 457 Okunma

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. php ile title yani başlık alanını div içinde veya yazı arasında göstermemiiz mümkün mü bir bilgin varmı acaba ?

    • Lütfen sorduğumuz soruları uygun yazıların altında soralım. Sorduğun soruya gelince; eğer uzak siteden başlık alıp div içerisinde göstermek istiyorsan bunu div içerisinde gösterebilirsin. Uzak siteden başlık alma ile alakalı daha önce yazı yazmıştım. Eğer bir sayfaya isim vermek istiyorsan da title tagında yazdırman gerekiyor. Burada div kullanamazsın. Ama istersen başlığı body içerisinde bir dive de fazladan yazdırabilirsin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?