Facebook Uygulaması Geliştirme – Hazırlık

 bcakir
 16 Temmuz 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere facebook uygulama geliştirmeye başlamak için neler gerektiğinden ve facebook api kullanımından bahsedeceğim. Bu makale giriş seviyesinde bilgiler içerecek. Diğer makalelerde birlikte uygulama geliştireceğiz. Facebook son aldığı kararla birlikte fbml uygulamalarından desteğini kaldırıyor. Bu yüzden bundan sonra iframe uygulaması geliştirmek gerekiyor. Arama yaptığınızda fbml ile ilgili kaynak baya fazla ama iframe üzerine makale bulmak çok zor. Bu yüzden iframe üzerine yazılar yazarak sizlere yardımcı olacağım.

Facebook uygulaması geliştirmek için ilk önce facebook hesabına ihtiyacınız var. Bunun sizlerde var olduğunu düşünüyorum. Çünkü facebook üye sayımız 30 milyona ulaşmış durumda ve uygulama geliştirmek isteyen birinin facebook uygulaması görmemiş olması düşünülemez. Diğer gerekli olan ise uygulamamızı üzerinde çalıştıracağımız sunucu. Ben kalite ve kullanım kolaylığı açısından Hostgator‘u sizlere öneririm. Sunucuya neden ihtiyacımız var derseniz; facebook sadece uygulamanızı gösteren bir araç. Yani bir nevi kullanıcıyı sizin uygulamanıza yönlendiriyor diyebiliriz. Uygulamanızı barındırma gibi bir işlevi yok. Uygulamanız canvas page olarak adlandırılan facebookun sizlere vermiş olduğu 760px genişliğindeki alanda gösteriliyor. Barındırma işlemini de çözdükten sonra Facebook SDK’sını indirmeniz gerekiyor. SDK facebook ile iletişiminizi sağlıyor. Kısaca kullanıcıların bilgilerini bu sdk aracılığıyla facebookdan öğreniyoruz. Kullanacağınız programa göre sdkyı buradan indirebilirsiniz. Ben ilerki makalelerde php ile uygulama geliştirmeyi sizlere anlatacağım.

Şimdi de facebookda uygulamamızı açalım. Buraya girip Create New App diyerek uygulamamızı oluşturmaya başlıyoruz. Karşınıza bir form çıkacak o formu aşağıdaki şekilde doldurun.

 1. Application Name: Facebook uygulamanıza isim veriyorsunuz.
 2. Locale: Uygulamanızın dilini (Türkçe) seçiyorsunuz.
 3. Kullanım şartları kutucuğunu onaylayıp devam ediyorsunuz. Sonra ise gelen sayfadan aşağıdaki boşlukları doldurmaya devam ediyorsunuz.
 4. Description: Uygulamanıza açıklama giriyorsunuz.
 5. Locale: Uygulamanızın diliniz yukarıda seçtiyseniz Türkçe olarak geliyor.
 6. Category: Uygulamanızın hangi kategoride (eğlence, oyun, iş gibi) olduğunu seçiyorsunuz.
 7. Icon ve Logo: Uygulamanıza tanıtım için tanıtım resmi ekleyebilirsiniz.
 8. Contact Email ve User Support Email: Facebook iletişim adresinizi otomatik olarak doldurulacaktır. Eğer uygulamınızı ekleyen herkesin kişisel mailinizi görmesini istemiyorsanız başka mail adresi girebilirsiniz.

Burada başka bilgi girmenize gerek yok. Uygulamanızın nerede çalışacağını tanıtmak için sol menüden On Facebook > Canvas Settings yazılı kısma geçin. Buradaki yerleri, aşağıdaki maddeleri kendinize uyarlayarak dikkatlice doldurun. Özellikle Canvas URL kısmında harf hatası bile uygulamanızın çalışmamasına neden olur.

 1. Canvas Page: Facebook uygulamanızın uzantısını giriyoruz. Örneğin; http://apps.facebook.com/farmville/
 2. Canvas URL: Buraya uygulamamızın bulunduğu adresi giriyoruz. Bu adresin doğru olduğunu tarayıcınıza (ie, firefox, crome) yapıştırıp kontrol edin. Örneğin; http://www.bcakir.com/facebookapp/
 3. Secure Canvas URL: Güvenlikli canvas adresini http adresine s ekleyerek doldurun. Örneğin; https://www.bcakir.com/facebookapp/
 4. IFrame Size: Auto-resize seçiyorsunuz. Bu seçenek otomatik olarak uygulama sayfanızı dikey olarak büyümesini sağlıyor.
 5. Social Discovery: Etkin seçeneğini işaretleyin.
 6. Tab Name: Ana Sayfa girin.
 7. Tab URL: Uygulamanızın çalıştığı adresi tekrar giriyoruz. Örneğin; http://www.bcakir.com/facebookapp/
Değişiklikleri Kaydet diyerek uygulamamızı açmayı bitirmiş oluyoruz. Buradaki App ID ve App Secret bizim için önemli. Bu parolalar sayesinde uygulamamızı facebook tanıyor. Bu parolaları uygulamamıza girerek facebookun uygulamamızı çalıştırmasını sağlayacağız. Bir sonraki makalemizde php ile facebook uygulamamızın ilk kodunu yazacağız.

Not: Bu kısımda Facebook değişiklik yaptığı için yeni bir Facebook uygulama oluşturma makalesi yazılmıştır.

 11.843 Okunma

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

 1. elinize sağlık gerçekten yönlendirici oldu ve çok ufak bir detayı arıyorken yardımıma yetiştiniz.
  emeğinize sağlık

  • yaa kardeş nasıl kurdun?

 2. Beyler Yapan biri varsa bana facebookdan ulasabilirmi Ozan Mani Acil Lütfen Yardım

 3. Bunun için baya vakit harcadım ama istediğim gibi olmadı.

  • Facebook tarafından yapılan değişikliklerden dolayı, uygulama açma konusunda daha güncel bir yazı yazdım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?