Facebook Uygulaması Yapmanın Avantajları

 bcakir
 28 Ağustos 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalede Facebook’a uygulama geliştirmenin yararlarından bahsedeceğim. Neden bu kadar Facebook’a uygulama geliştirme yazısı yazdıktan sonra ilk yazılması gereken makaleyi şimdi yazdığımı sorabilirsiniz. Nedeni üniversitede çıkacak dergi için yazı yazmam istendi ve direk konuya girmeden önce bir tanıtım yazısı gerekiyordu. Bundan dolayı bu makaleyi yazdım. Sizlere de yararlı olacağını düşündüğüm için paylaşmak istedim. Bu makaleyi okuduktan sonra Facebook makale serisine Facebook hazırlık makalesini okuyarak devam edebilirsiniz.

Günümüzde sosyal medya denince akla ilk gelen araç Faceook, bunu 750 milyonun üzerine çıkan kullanıcı sayısına bakarak da kolayca fark edebiliriz. Bu sayı bizlere dünyada her on kişiden birinin Facebook kullanıcısı olduğunu gösterir. Bu veriler Facebook sahipleri için tatmin edici büyüklükte rakamlar. Fakat biz bu araçtan nasıl faydalanabiliriz? İşte Facebook’a uygulama geliştirme isteği tam da burada başlıyor. Çünkü herkes Facebook’da olduğu için uygulamanın tanıtımı çok daha kolay. Ayrıca potansiyel müşteriler de bu kullanıcıların arasında. Peki biz uygulama geliştirip gelir elde edeceğiz ama Facebook’un bundan kazancı ne olacak diye sorabilirsiniz. Tabi ki de Facebook kârı olmayan bir şeyi insanlara sunmayacaktır. O da uygulamalar sayesinde daha fazla insanı kendine bağlıyor, daha fazla reklam geliri kazanıyor ve kendi parası (Facebook Credits) sayesinde de uygulamaların kazancından komisyon elde ediyor. Bu miktar yaklaşık olarak bütün kazancının %30’u civarında. Facebook uygulamalarının ulaştığı büyüklüğü biraz daha net olarak anlamanız için bir örnek verip yazımızın diğer bölümüne öyle geçelim. Zygna sadece Facebook’a oyun geliştirerek neredeyse sıfırdan 10 milyar doların üzerinde büyüklüğe ulaştı. Bu rakam gerçekten sosyal medyadan yararlanmamız gerektiğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Facebook’a uygulama geliştirmediğiniz için bu işin altından kalkamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat Facebook’a uygulama geliştirmek çok zor değil. Daha önce programlama konusunda deneyiminiz varsa, daha önemlisi de öğrenmeye ve araştırmaya hevesliyseniz, yaklaşık bir hafta gibi bir sürede uygulama geliştirmenin temelini kavramış olursunuz. Bununla birlikte eğer yeterli seviyede İngilizce de biliyorsanız işiniz çok daha kolay. Çünkü, Facebook’un uygulama geliştirme için oldukça kapsamlı bir içerik platformu (developer.facebook.com) ve bir tartışma bloğu var. Ama bunlardan yeterince yararlanabilmek için yukarıda da belirttiğim gibi iyi seviyede İngilizce gerekiyor. Bunun yanında PHP bilenler bir adım önde uygulama geliştirmede, çünkü Facebook için en fazla kaynak PHP dilinde hazırlanmış. Ama bu dilin yanında isterseniz Java, JavaScript, Actionscript, Phyton, .NET, Perl, VB.NET Ruby. Cocoa ve ColdFusion kütüphanelerini de kullanamanız mümkün. Bütün diller için Facebook’un yapısı aynı. Hangisinde iyiyseniz o dilde uygulama yazın. Şimdi de Facebook mimarisinden ve uygulama geliştirmek için neler gerektiğinden bahsedelim.

Facebook mimarisinin dört ana temeli var. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Ara Yüz (API): Facebook ile sizin uygulamanız arasındaki iletişim API ile sağlanıyor ve API ile Facebook’dan kişisel bilgileri ve arkadaş bilgilerini alıyoruz.
  • Sorgu (FQL) : SQL’e benzeyen bir dildir ve Facebook tablolarında sorgu yapmak için kullanılır.
  • Biçimleme Dili (FBML) : Facebook’a özel HTML’e benzeyen bir biçimleme dilidir. Uygulamalar bu dil ile yazılıyordu. Fakat Facebook bu dilden 2011 yılı başı itibariyle yavaş yavaş desteğini kaldırıyor ve sadece Iframe olarak uygulama geliştirmeye izin veriyor.
  • Canvas Page: Uygulamanın çalıştığı alandır. Uygulama ile ilgili bütün işlemler bu alanda gerçekleşir.

Son olarak da bunların çalışma prensibinden bahsederek yazımı tamamlayayım. Facebook uygulaması geliştirmek için ilk önce uygulamanızın üzerinde çalıştıracağımız sunucuya ihtiyacınız var. Ben kalite ve kullanım kolaylığı açısından Hostgator‘u sizlere öneririm. Sunucuya neden ihtiyacımız var derseniz; Facebook sadece uygulamanızı gösteren bir araç. Yani, Facebook sizin sunucunuzdan aldığı veriyi kullanıcıya ileme vazifesini görür. Uygulamanızı barındırma gibi bir işlevi yok. Uygulamanız canvas page olarak adlandırılan Facebook’un sizlere vermiş olduğu 760px genişliğindeki alanda gösterilir. Barındırma işlemini çözdükten sonra Facebook SDK’sını indirmeniz gerekiyor. SDK Facebook API’si ile iletişiminizi sağlıyor. Kısaca kullanıcıların bilgilerini bu sdk aracılığıyla Facebook’dan öğrenebiliyoruz. Kullanacağınız programa göre sdkyı buradan indirebilirsiniz.

Facebook uygulama geliştirmenin yararlarından, uygulama geliştirmek için kaynaklara nereden ulaşabileceğimizden, uygulamaların çalıştırma prensibinden, uygulamamızı geliştirmek için hangi araçlara ihtiyacımız olduğundan bahsederek makalemizin sonuna geldik. Gelecek yazıda uygulamamızı Facebook’da nasıl açacağımızdan bahsedeceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

 1.890 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ederim… eyi faydalandık

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Facebook
Kapat