Farklı Düşün

 bcakir
 12 Aralık 2011

Ne zaman farklı düşünsek birileri tarafından cezalandırılıyoruz. Bu ister okul için geçerli olsun ister ailemiz için hiç fark etmez. Eğer daha önce denenmemiş veya en azından yapmak istediğimiz çevrede görülmemiş bir şeyi yapmaya kalkıştığımızda, istediğimize ulaşamayacağımız söylenir. Çünkü daha önce böyle bir şeyin başarıldığına şahit olamamışlardır. Okulda ise bu durum, insanları kalıplara sokmaya çalışarak yapılıyor. Bu kalıba girmek istemediğimizde ise bedelini düşük not alarak veya referans gösterilmeyerek ödüyoruz. Ama ya herkes aynı düşünseydi?

Eğer bizden öncekiler herkesin bizlere dayattığı kalıplara girseydi ne bugün kullandığımız icatlar başarılı olmuş olurdu ne de dünyada farklı bir insan görmüş olurduk. Kişisel olarak bu bedeli sürekli olarak ödüyorum. Ama eğer gönülden istiyorsak ve karşılığında yılmadan çalışıyorsak başarısız olunacağına kesinlikle inanmıyorum. Aksi halde en bariz örnekleri Thomas Edison’un ya da Steve Jobs’un da başarısız olması gerekirdi.

Son söz olarak; bize dayatılan kalıpları kırmak için her ne olursa olsun cezalandırılsak dahi farklı düşünmeye devam edelim çünkü var olan sistemi, ancak sistemin dışında olup farklı düşünen birileri değiştirebilir.

 279 Okunma

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

  1. Teşekkürler, bu güzel yazınız için..

  2. Yazi da video da çok etkileyici, teşekkürler…

  3. Sitenizde baya vakit geçirdim. Bu yazınız gerçekten çok güzel. Facebook’da da beğenmeme sebep oldu diyebiliriz.
    Sitenizde baya güzel. Sık sık geleceğim sanırım… Takipteyim.

  4. Şimdi aklıma geldi bende benzer bir yazı kaleme almıştım. Belki göz gezdirmek isteyenler olur. Bu arada, videoyu çok beğendim izninizle ben de siteme alıyorum.

  5. Gerçekten benim gibi düşenen bir insan varmış…

    Bir örnek vermek istiyorum. Bundan 2 yıl önce Üni’de hoca matris çözen vb proğramı yazmamızı istedi ben sadece Text, Label, Val komutu ve Botonu biliyordum, yaklaşık 250 tane text açmıştım ama sonuçta kısıtlı olsada 1×1 den 5×5 e kadar olan tüm matrisleri çözüyordu. Arkadaşlarım şakasına dalga geçiyordu 250 text açan Ahmet, bu programada artık 300 text açarsın vb 🙂 ama ben yılmadım ve bu sürede bir sürü tercübe sahibi oldum,onun için şuanda sınıfta kiriş hesabı, beton karışım hesabı vb. proğramları yazabilen bitek ben varım 🙂 Çok hoşuma giden bir söz var “İnsanlar kendilerini yapamayacağı şeyi sizinde yapamayacağını söyler”

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi
Kapat