F@tih Projesiyle Gelen Gelir Alanları

 bcakir
 2 Ekim 2011

Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (F@TİH) projesini artık duymayan kalmamıştır. Ben de daha önceki bir yazımda bu konuya değinmiştim. Bu yazımda ise projenin yararlı olup olmayacağıyla alakalı artık herhangi bir şey yazmanın fuzuli zaman kaybı olacağını düşündüğümden dolayı; bu projeden nasıl yararlanılabilir sorusuna cevap bulmaya çalışacağım. Beni bu yazıyı yazmaya teşvik eden ise Sanayi Bakanımız Nihat ERGÜN’ün televizyonda ve SAP Türkiye’de Kamu Sektör Yöneticisi olarak çalışan Ali Rıza Babaoğlan‘ın Webrazzi’de yayınlanan açıklamaları oldu. Mademki işin içinde olan kişiler olarak bizi dinleyen, uzmanına danışan yok; o zaman bu proje Türk ekonomisine ve istihdamına katkı sağlasın.

Televizyonda yayınlana açıklamalarda devletin akıllı tahta, tablet bilgisayar projelerini destekleyeceğini hatta projeye ortak olup finansmanını bile sağlayabileceğini söylüyordu. Bu demek oluyor ki donanımsal olarak akıllı tahta veya tablet bilgisayar üretmek en önemli gelir alanlarından biri olacak. Ama bu donanımları üretmek o kadar da kolay değil. Çünkü bu donanımlar büyük maliyetler gerektiren yatırımların sonucunda üretilebiliyor. Peki donanımı da üretemiyoruz, o zaman biz ne yapacağız? Bu işin en yüklü para gerektiren kısmı donanım ihtiyacı gibi görünse bile bu sistemlerin yönetilmesine ilişkin yazılımlar, ders içeriğini destekleyen uygulamalar ve teknik alt yapı hizmetleri de çok büyük bir ekonomiyi teşkil ediyor. Bu yüzden hem başlangıç yatırımı pek istemeyen hemde işin yapılabilmesi için daha ağırlıklı olarak insan kaynağına ihtiyaç olan bu alanlar bizim kazanç elde edebileceğimiz kısım. Bu konulara biraz daha ayrıntılı olarak değinelim.

  1. Yönetim Yazılımları: Bunlar sistemin kontrol edilmesine yönelik yazılımlardır. Bunlar mevcut donanımla birlikte gelir. Fakat çoğu gereksinimlere tam karşılık veremediği için eğer daha iyisini sunabilirseniz çok büyük kazanç elde etmeniz mümkün.
  2. Dersleri Destekleyen Uygulamalar: Bence en önemli ve bizimde ağırlığımızı vermemiz gereken bölüm burası. Eğer uygulamaları geliştirirken de öğretmen, öğrenci ve öğretim teknoloğu gibi kişilerden de yardım alarak materyal geliştirebilirseniz bu işten iyi paralar kazanmanızın olasılığı çok yüksek görünüyor. Peki ne gibi uygulamalar geliştirebiliriz? Fizik, matematik dersleri en yaygın materyal geliştirilen dersler ama siz yaratıcılığınızı kullanarak ve bu iş ile ilgili uzman kişilerden yardım alarak farklı derslere yönelikte materyaller geliştirebilirsiniz. Bu uygulamalar; ders içeriğini görselleştiren materyal, oyun, simulasyon, soru-cevap uygulamaları olabilir.
  3. Teknik Alt Yapı: Bu alan biraz geniş. Akıllı sınıf kurulumundan, bu sınıfların veya donanımların bakımına kadar bütün teknik hizmeti kapsıyor. Eğer donanım ve akıllı sistemler konusunda tecrübeliyseniz bu alan size göre olabilir. Ne kadar bu sistemlerin garanti süresi de olsa, bu sistemlerin kurulumunu ve garanti süresi sonrasında bakımını yaptırmak zorundalar.
Yazımızı kısaca toparlayacak olursam. Artık bu saatten sonra F@TİH projesinin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu tartışmanın faydasız olduğunu düşünüyorum. Ama bu konunun uzmanları en azından sürecin doğru yönetilmesine ilişkin tavsiyelerini projenin yöneticilerine iletmeliler. Bu süreç başladığından dolayı tek yapabileceğimiz bu projeden Türk girişimcilerinin en yüksek ölçüde fayda sağlaması. En çok faydalanılacak alanlar da akıllı sistemlerin yönetilmesine ilişkin yazılımlar, ders içeriğini destekleyen uygulamalar ve teknik alt yapı hizmetleridir. Ben özellikle BÖTE mezunlarının ders içeriğini geliştirecek uygulamalar konusunda eğitim aldıklarından ötürü, bu alanda öne çıkabileceklerini düşünüyorum.
 450 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Güzel bir yazı, teşekkürler bçakır kardeşim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi, İnternet Geliri
Kapat