Favicon Oluşturma ve Ekleme

 bcakir
 28 Ekim 2011

Merhaba arkadaşlar bu yazımda favicon yapmayı ve bunu sitenize ekleme işlemini anlatacağım. Ayrıca bu işlemi WordPress için de sizlere göstereceğim. Favicon, sitenizin adres sekmesinin ve adres satırının önünde bulunan resimlere verilen addır. Siteniz için çizdiğiniz bir resmi favicon yapmak veya var olan resimlerden indirmek istiyorsanız bu adresi kullanabilirsiniz. Favicon oluşturup bilgisayarınıza indirdikten sonra tek yapmanız gereken ise aşağıdaki kodları web sayfanızın başlık kapatma etiketinden önce (</head> tagından önce) sayfaya eklemek.

<link rel="icon" href="images/favicon.ico" />
<link rel="shortcut icon" href="images/favicon.ico" />

Yukarıda images klasörü içerisinde yer alan favicon görselimizi sayfamıza ekledik. Siz adresi kendinize göre değiştirebilirsiniz. Şimdi de bu işlemin WordPres için nasıl yapılacağını anlatayım. Yönetim panelinden Görünüm > Editör >header.php sıralamasını takip ederek uygun sayfamıza geliyoruz. Daha sonra da oluşturduğumuz faviconu kullandığımız temamızın içerisine atıyoruz. Bundan sonra da yapmamız gereken aşağıdaki kodları sitemizin başlık kapama etiketi öncesine eklemek.

<link rel="icon" href="<?php bloginfo('template_directory'); ?>/favicon.ico" />
<link rel="shortcut icon" href="<?php bloginfo('template_directory'); ?>/favicon.ico" />

Yukarıda bulunan kod benim temam için çalışıyor fakat belki sizin temanızda çalışmayabilir. Bunun içinde temel mantığını aşağıda gösteriyorum. Bunu anlarsanız sitenize favicon kolayca ekleyebilirsiniz.

<link rel="icon" href="www.siteadresiniz.com/favicon.ico" />
<link rel="shortcut icon" href="www.siteadresiniz.com/favicon.ico" />

Eğer Php kodlarına yabancıysanız veya sitenizde var olan kodları düzenleyemiyorsanız da yukarıda bulunan temel mantık yardımıyla WordPress sitenizin ana dizininden bu görselleri çağırabilirsiniz. Eğer yardıma ihtiyaç duyarsanız yorum yapmaktan çekinmeyin. Benim anlatacaklarım burada bitmiş oldu. Yararlı bir yazı olması dileğiyle.

 2.573 Okunma

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

  1. Görünüm > Editör >header.php sırası benim yönetim panelimde yok görünümden düzenleyiciye kadar tek gelebiliyorum. header’ı bulamıyorum.

  2. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  3. .ico uzuntılı dosya nasıl yapacagız?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla WordPress
Kapat