Girişimci Kimdir? Girişimcide Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 bcakir
 5 Haziran 2011

Girişimciliğin internette ve sözlüklerde çok fazla tanımı var ama benim kendi görüşüm; problemlerden kendine fırsatlar yaratabilen ve bu fırsatları kendi çıkarlarına kullanabilen kişidir.

Bu dönem aldığım girişimcilik dersinde hacamızın girişimcide olması gereken özellikleri sayarken iki tanesi dikkatimi çekti. Benim düşünceme görede bu iki özellik olmadan girişimci olunamaz. Birincisi, yaratıcılık. İnsanların problem olarak gördükleri birşeyi girişimci olmak isteyen kişide problem olarak görüyorsa o kişiden girişimci olmaz. Mesala yağmur yağdığında direk yağmurdan kaçıp biryere sığınıyorsanız ve bir işinizde yoksa aç kaldınız demektir. Ama bunu fırsat bilip şemsiye ve yağmurluk satarsanız işte bu girişimcilik örneğidir. İkinci ve bence en önemli özellik risk alabilmektir. Ne kadar yaratıcı olusanız olun eğer hayatınızdan bazı şeyleri feda edemiyorsanız yani risk alamıyorsanız girişimcilikten söz edemezsiniz. Hayatta birşeyleri başarmak için bazı şeylerden fedakarlık edilmesi gerekir. Bu yeri gelir bayramda eve gitmeyip çalışmak, yeri gelir günlerce eve kapanıp bir konu üzerinde kendini geliştirmeye çalışmak veya dersleri ikinci plana itip yaptığınız projeler üzerine yoğunlaşmak olabilir. Örnekleri istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz.

Bu yazım da son olarak girişimcilik dersi hocamın girişimci kimdir sorusunu yanıtlamasından bir alıntıyla son vermek istiyorum. Hocamız bir şarkıdan alıntı yaparak “Kadehinde zehir olsa ben içerim bana getir” böyle saçmalık mı olur. Bu şimdi girişimcilik midir diye bizlere sormuştu. Eğer zehiri içerse oğlan ölür kızıda başka biri alır gider. Girişimci yaratıcı bir fikir bulup kızı etkileyip elde edendir. Kız için zehir içip kendini öldüren değil.

 1.088 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi
Kapat