Google Webmaster Araçları

 Batuhan Küçükali
 30 Aralık 2011
 Seo

Google Webmaster Araçları; webmasterları daha iyi tanıyarak, taramalardan kaynaklanan hataları en aza indirmek için kurulan bir platformdur. Bu platform sayesinde kullanıcının seo ile ilgili yaptığı ayarlamalara göre botların hareket ettirilmesi sağlanır. Sitesine bu adresden bir Google hesabı ile giriş yapabilirsiniz.

Google Webmaster Araçları İle Neler Yapılabilir?

 • Google gözünde sitenizin nasıl göründüğünü görebilirsiniz (tarayıcı hataları gibi).
 • Arama verilerini analiz edebilirsiniz.
 • Google sitenizde kötü amaçlı bir yazılım bulabilir bunu en kısa sürede düzeltilmesi için size mesaj gönderir.Böylelikle hatalardan daha hızlı kurtulursunuz.
 • Diğer websiteler gelen bağlantıları ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz.
 • Site haritanızı ekleyebilirsiniz. Böylelikle yeni açtığınız bir siteyi daha hızlı indexe kavuşturabilirsiniz.

Google Webmaster Site Kaydı

Google Webmaster Araçlarına kayıt olup giriş yaptıktan sonra yapacağınız ilk şey sitenizi kayıt ettirmek olacaktır. Sitenizi http://www.siteadi.com şeklinde kaydedebilirsiniz. Sitemizi kayıt ettirdikten sonra Google bir doğrulama yolu sunacak aşağıdaki resim gibi.

Doğrulamayı:

 • Bir html dosyasını sitenin bulunduğu anadizine göndererek
 • Sitenizin  <head> </head> tagları arasına bir meta etiketi ekleyerek.
 • Bir dns kaydı ekleyerekç
 • Google Analytics hesabınızı kullanarak yapabilirsiniz.

Tercih ettiğimiz ve en çok kullanılan yöntem sitenizin anadizinine (ftp) bir html dosyası yükleyerek doğrulama yapmaktır.

Html dosyasını indirerek ftp aracımızla ( FileZilla, CuteFTP gibi) sitemizin bulunduğu anadizine gönderiyoruz (genellikle public_html klasörünün içidir). Gönderme işlemi bittikten sonra Doğrula diyerek doğrulamayı tamamlıyoruz.

Doğrulama bittikten sonra karşımıza kontrol paneli gelecek bu kontrol panelinden;

 • Arama sorgularını görebilir,
 • Tarama hatalarına bakabilir,
 • Anahatar Kelimelerimiz görebilir,
 • Bir site haritası ekleyebilir ve
 • Sitemize giden bağlantıları görebiliz.

Tarama Hataları: Google botları sitemize ulaştığında yakaladığı hatalardı. Bu hataları gidermek seo açısından son derece önemlidir. Bütün hataları gideremiyorsanız da en aza indirmeye çalışabilirsiniz.

Ek Bilgi: Html hatalarınızı öğrenmek için burayı, Css hatalarınızı öğrenmek için ise burayı kullanabilirsiniz.

Sitenize Giden Bağlantılar:  Sitenize en çok backlink sağlayan 10 site listelenir. Gösterimler  ve tıklamaları izleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Google botları sitenizin içinde rastladığı en çok tekrar eden anatar kelimeleri gösterir.

Arama Sorguları: Sitemize en çok hangi kelimelerden yapılan aramalar sonuçları verilir.

Site Haritaları: Google’ın normalde bulamayacağı sayfaları Google’a gösterebiliriz. Kesinlik yapılmalıdır.

 

Yapılandırma Ayarları

Site Haritaları : Genellikle php yazılımlarda site haritaları siteadı.com/sitemap.xml şeklindedir. WordPress kullanıyorsanız Google Site Haritası eklentisiyle bir bir site haritası oluşturabilirsiniz. Eklentiyi indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın. Eğer static html bir web sayfanız var ise 500 bağlantıya kadar bu online sitemap oluşturucuyu kullanabilirsiniz. Ayrıca sitenizde ayrı bir subdomain yada klasörde kurulu başka bir sistem var ise bunlarında site haritasını gönderiniz. Bu, sitenizdeki yazıların ve resimlerin hatasız indexlenmesi için site haritası hayati önem taşımaktadır.

Site Bağlantıları :

Siteniz anahtar kelimesinde otoriter ise aşağıdaki resimdeki gibi gösterilir.

Bunların hangilerinin arama sonuçlarında görüneceğiniz ayarlayabilirsiniz. Google otomatik olarak size en çok ziyaretçi çeken ve bağlantı verilenleri listelenmiştir. Bunların hangilerinin olacağına karar verebilirsiniz.

Tarayıcı Erişimi :

Robot.txt dosyası ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz. Robot .txt oluşturun kısmından bir robot.txt oluşturabilir ve sitenizin arama motorları karşısında aranıp aranmayacağınız belirleyebilirsiniz.

Robot.txt dosyanızın içinde

User-agent: *

Disallow:

Yazıp kaydedip sitenizin bulunduğu anadizine atarsanız.Arama motorları sitenize geldiğinde arama izninin olduğunu bilir ve sitenizi aramaya başlar. Url’yi kaldır bölümünden hatalı indexlenen sayfaları kaldırabilirsiniz.

Ayarlar:

Ayarlar ölümünden Coğrafi Hedef, Tercih Edilen Etki Alanı ve Tarama Hızı ayarlarını yapabilirsiniz. Eğer yerel çaplı örneğin sadece Türkiye’ye hedef alıyorsanız Coğrafi Hedefi Türkiye olarak belirlemek en mantıklı şeydir.Birde genel com, net, org harici farklı ülke domaini kullanıyorsanız örneğin in gibi coğrafi hedef Hindistan belirlenmiş olur ve bu arama motoru optimizasyonunu olumsuz etkiler. Tercih edilen etki alanından istediğiniz url biçimini seçebilirsiniz. Tarama hızı ayarlarından tarama hızınızı artırabilirsiniz ama Tarama Hızını Google belirlesin tercihi önerilmektedir.

 394 Okunma

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

 1. Teşekkürler hocam.

 2. Güzel bir yazı. Bir sorum olacak. İnternet sitem iki dilli (Almanca ve Türkçe). İki dilde farklı konuları ele alıyorum ama yazılım üzerinde de arama motorları için Almanca ve Türkçe tanımını yaptım.

  Yine farkettim ki Almanca sayfalarım daha çok bulunuyor Türkçe sayfalara göre. Google bunu ayırabiliyor mu sence?

  • Almanlar yazdığın konulara daha çok yöneliyordur veya Almanya da rekabet azdır. Ayırabiliyor tabiki de, Google arama motoru son derece gelişmiş bir algoritmaya sahip.

 3. yararlı bir makale olmuş.teşekkür ettim…

 4. Yararlı makale teşekkür ederim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat