Gözde Kariyer Alanları

 bcakir
 7 Ekim 2011

Teknolojin gelişimine bağlı olarak dijital dünyada bazı meslek gruplarının çekiciliği artarken bazılaının ise düşmektedir. Hatta bu değişimler, olmayan meslek gruplarının doğmasına neden olmuştur. Buna Google ile hayatımıza giren arama motoru reklamcılığından dolayı SEO (arama motoru optimizasyonu) uzmanlığı en iyi örneklerden biri. 2000 ile 2010 arasında en popüler kariyer alanı SEO uzmanlığı ve konsept veya endüstriyel tasarımcılık meslekleriydi. Fakat 2005 yılından sonra sosyal medyanın yükselişiyle birlikte bu kariyer alanlarının yerine yenileri gelmeye başladı. Bu meslek grupları sosyal medya uzmanlığı, mobil uzmanlık alanları ve çevrimiçi (online) oyun geliştirme uzmanlıklarıdır. Bu meslek gruplarını biraz daha açacak olursak;

  1. Sosyal Medya Uzmanlığı: Sosyal medyada (Facebook, Twitter, Google Plus, Linkedin) marka ve firma yada şahıs hakkında konuşulmasını, takip edilmesini sağlayan ayrıca bu ağlarda firma ve marka hakkında neler yazıldığını takip ederek buna uygun iletişim stratejisi belirleyen meslektir.
  2. Mobil Uzmanlık Alanları: Bu alan internet, telekom, donanım, yazılım, pazarlama, reklam, CRM alanlarının hepsini içermektedir. Bu yüzden bir alan seçilip o alanda uzmanlaşmak gerekmektedir. Örneğin; iPhone veya Android uygulama geliştirme uzmanlığı ya da Mobil Pazarlama uzmanlığı gibi.
  3. Çevrimiçi Oyun Geliştirme Uzmanlığı: Bu uzmanlık alanı sosyal ağların yükselişiyle birlikte ortaya çıkmadı fakat bu ağlar sayesinde insanların bu oyunlara ulaşmaları kolaylaştı. Çünkü, çevrimiçi oyunlar artık bu platformlara entegre olarak çalışmayor. Bunun sonucunda bu alana sosyal oyun alanı da denmeye başlandı. Sosyal oyun alanındaki meslekler de çok fazla olduğundan bir alana yönelik uzmanlaşmak en doğru seçim olacaktır. Örneğin; animasyon yapma (Flash), kod geliştiriciliği (Actionscript, Php, Javascript), 3D modelleme, veritabanı (MySQL) ve sosyal ağ entegrasyonu (Facebook, Google Plus) gibi.

Yukarıda yükselişte olan kariyer alanlarına değindik. Birazda bu alanlarda uzmanlaşmak için nelere dikkat etmek gerektiğine değinelim. İş geliştirme süreci çok farklı mesleklerin ve kişilerin birbiriyle uyum içerisinde çalışmasını gerektirdiği için okul zamanında ki staj, yarı zamanlı çalışma gibi fırsatları kaçırmamamız gerekir. Ayrıca, herkes birçok alanda uzmanlaşamayacağı için mutlaka ve mutlaka sevdiğimiz bir alan seçip o konuda uzman olmalıyız. Dolayısıyla tecrübelerime dayalı olarak benim bu konuda ki nacizane önerim de; staj veya yarı zamanlı çalışarak bütün uzmanlık alanları hakkında bilgi edinin ve daha sonra da bu alandan birinde uzmanlaşmaya çalışın olur.

 351 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi, İnternet Geliri
Kapat