İletişim Teorileri ve Yeni Medya Düzeni

 bcakir
 13 Nisan 2012

Yaptığım araştırmalar, analizler ve kendi düşündüklerim sonucunda benim için iletişim teorileri kavram haritasının aşağıdaki gibi olduğuna karar verdim, çünkü aslında her şey insanlara yani özünde bireye bağlı. Birey her şeyi değiştiriyor ya da diğer bireylerden etkilenerek kendi değişiyor. Bunu yapmak içinde doğal olarak iletişim becerisini kullanıyor. Her ne kadar zaman içerisinde kitle iletişim araçları değişiyor olsa da işin özü hala aynı. Lasswell’ın da dediği gibi iletişim temelde bir ikna etme sürecidir. Yeni iletişim araçlarının getirdiği ise sadece daha hızlı dünyayla ve insanlarla bağlantı kurabilmek ve birçok insanın kararını hızlıca etkileyebilmek. Buna Facebook üzerinden yürütülen Libya devrimi en yakın örnek.

Sosyal medya kavram haritası
Soru 1: Yeni medya düzeni insanların kararlarını nasıl etkiliyor?

Soruya cevap vermeden önce sosyal medya ile ilgili yapılan bir anketten bazı sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Kişilerin yüzde 97’si sosyal medyanın bir marka ya da ürünü satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor.
  • Facebook hayranlarının yüzde 96’sı markayı diğer kişilere tavsiye ediyor.
  • Facebook hayranlarının yüzde 70’i marka yarışmalarına katılmış.
  • Takipçilerin yüzde 23’ü mobil cihazlarına bir marka uygulaması indirmiş.
  • Facebook hayranlarının %36.9′u, Twitter kullanıcılarının ise %43.5′i markalardan gelen özel teklifleri kaçırmamak için markaları takip ediyor.

Kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle artık bir günde binlerce veriye ulaşabilir olduk. Her gün Facebook, Twitter gibi yeni medya araçlarını kullanarak insanların neyi satın aldığına ya da neden hoşlandıklarına kolayca erişebiliyoruz. Daha sonra da bu bilgileri süzdüğümüzde edindiğimiz ham veriler kendi düşüncelerimizi şekillendirmeye başlıyor. Kısacası, eskiden birçok kişiden bilgi edinemediğimiz için etki alanımız ve bizi etkileyen kişiler sınırlıydı. Fakat iletişim araçlarının gelişmesiyle artık birçok bilgi kaynağından (bunların çoğu insan) veri alıp değerlendirme şansımız oluyor. Buda doğal olarak aldığımız kararlara yön veriyor.

Soru 2: Yeni medya düzeninin ortaya çıkardığı kavram olan sosyal medya, geleceği nasıl şekillendirecek?

Birçok kişi sosyal medyanın 10 yıl gibi bir süre sonra ortadan kalkacağını düşünse de ben tam olarak aynı düşüncede değilim, çünkü insanın içindeki merak ve etrafından haberdar olma gibi duyguları yok olmayacağı için insanlarla olan iletişimi ve etkileşimi devam edecektir. Bu belki başka bir forma dönüşebilir. Bu noktayı biraz daha açacak olursam; sosyal medyayı en çok değerlendirmek isteyenler cirolarını artırmak ve daha fazla para kazanmak isteyen firmalardır. Bundan dolayı da sosyal medyanın geleceği; müşterinin firmaları yönettiği ve üretim kararlarına direkt etki edebildikleri yeni bir sosyal düzen formuna dönüşecek. Bu düzen de şirket ve kurum içi sosyal iletişimi artıran portalları oluşturacaktır (bilginin, ürünlerin, hizmetin, müşteri ilişkilerinin, müşteri beğeni ve negatif yorumlarının bulunduğu, müşterilerin sordukları sorulara çok kısa sürede yanıt aldıkları portallar).

 1.450 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Sosyal Medya
Kapat