Kendini Tartış? (Discuss Yourself)

 bcakir
 5 Haziran 2011

İkidir bu soruyla karşılaşıyorum. Bilmiyorum bu sorunun cevabı bulunacak mı. En son aldığım fitness dersi sınavında da 16 puanlık soru buydu. Bir insan kendine objektif bakabilir mi? Bir insan kendi hatalarını korkmadan, üstünü kapamadan açıkça söyleyebilir mi? Bir insan ben bu konuda eksiğim diyebilir mi? Bence bu sorular yanıtlanmadan bu soruya cevap verebilmek mümkün değildir.

Tarih bölümünden bir arkadaşımla tarihten bir konu hakkında tartışıyorduk ve olay döüp dolaşıp tarihin objektifliğine geldi ve ben bu konuşmadan birşey öğrendim. Tarihde kronoloji hariç hatta koronoloji bile içinde sayılabilir hiçbirşey objektif değilmiş. Düşünüyorum da tarihte yaşanmış olayları bile objektif yazamıyorken, bir insanın kendini objektif olarak ele alabilmesi mümkün olabilir mi? Evet mümkün olur ama bu sadece toplumun % 0,00001 lik kesimi gibi bir oran ifade eder. Bu insanlarda kendini aşmış artık dünyadan sıyrılmış kişilerdir. Ama eğer bir insan kendine objektif bakıp hatalarını, eksi ve artı yönlerini korkmadan söyleyebiliyorsa, o insan kendini geliştiren ve hatalarından ders çıkaran ve en önemlisi basit şeylerden sıyrılmış biridir.

Master başvurularında da sorulan bu sorunun yanıtı kişinin tabiki kendisinde gizlidir ama bu soruya doğru, gerçekçi ve net cevap verebilecek çok insan olduğunu düşünmüyorum. Gerçi bu tarz soru sorulan yerlerde de kendini aşmış, eleştiriye açık ve kendini eleştirebilen insan arayıyorlar. Ama yinede bu sorunun bir cevabı veya nasıl yazılması gerektiği şeklinde bir formatı olup olmadığını merak ediyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Herkese iyi günler dilerim.

 205 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi
Kapat