Kurulması Gereken 10 WordPress Eklentisi

 bcakir
 18 Temmuz 2011

Merhaba arkadaşlar wordpress’de iki aylık geçmişe sahibim. Kısa sürede edindiğim tecrübeleri sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmak istedim. Okurlarınıza daha iyi hizmet verebilmek için bazı eklentiler kurmanız gerekiyor. Gelin bu eklentileri inceleyelim.

 1. Akismet: Günlüğünüzü spam yorumlardan korumaya yarar. Fakat günlüğünüzün trafiği arttıkça tek başına yeterli olmayacaktır.
 2. Clean Archives Reloaded: Okurlarınıza yazdığınız yazıların aylık olarak dökümünü vermeye yarar. Eklentiyi kurduktan sonra göstermek istediğiniz sayfaya köşeli parantez içerisinde cleanarchivesreloaded kodunu yapıştırmanız yeterli.
 3. Contact Form 7: İletişim formu oluşturmaya yarar. Eklentiyi kurduktan sonra göstermek istediğiniz sayfaya köşeli parantez içerisinde contact-form 1 “İletişim formu 1” kodunu yapıştırmanız yeterli.
 4. Google XML Sitemaps: Google’ın site içeriğinizi kolay kaydetmesine yarar.
 5. Sharedaddy: Yazılarınıza sosyal medya paylaş butonu oluşturmada kullanılır. Bu eklentinin bir çok alternatifi bulunmaktadır.
 6. StatPress Reloaded: Sitenizin istatistiksel bilgilerini (ziyaretçi hareketlerini) görebileceğiniz bir eklentidir.
 7. WP-PageNavi-LightWord: Günlüğünüzün sayfaları arasında kolay dolaşılması için önceki yazılar ve sonraki yazılar yerine sayılarla sayfalama işlemi yapmaya yarayan bir eklentidir.
 8. WP-PostViews: Yazılarınızın okunma sayılarını görebileceğiniz ve isterseniz de ziyaretçilerinize gösterebileceğiniz bir eklentidir.
 9. WP SyntaxHighlighter: Yazılarla kodları birbirinden ayırmaya yarayan bir eklentidir. Kodlarınızı çerçeve içine alır ve isterseniz satır satır numaralandırır.
 10. Contextual Related Posts: Okurlarınıza bulunduğu yazının benzerlerini yazıların etiketlerinden faydalanarak gösteren bir eklentidir.

Yararlı olabileceğini düşündüğüm ve kendiminde kullandığım 10 wordpress eklentisini sizlerle paylaştım. Neden eklentilere link vermedin diye sorabilirsiniz. Çünkü eklentiler sürekli güncellendiği için verilen link belirli bir süre sonra kırık oluyor. Ama siz admin panelinde eklentilerin altında bulunan yeni ekleye girip isimlerini arattığınızda kurulma linki karşınıza çıkacaktır. Yazımızın sonuna geldik, umarım faydalı olabilmişimdir. Gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle.

 1.259 Okunma

Bu yazıya 13 yorum yapılmış.

 1. [] içinde yazıyoruz dimi?

 2. Contact Form 7 yerine Fast Secure Contact Form’ u kullansak daha uygun değil mi güvenlik açısından !

  • Fast Secure Contact Form da olur 😀

   • Bu sitede kullandığın social plugin ne peki, aradım bulamadım Sharedady pek hoşuma gitmedi 🙂

    • Really simple Facebook Twitter share buttons

 3. Teşekkür Ettim İşime Yaradı!

 4. Teşekkür ederim, özellikle Sharedaddy uygulamasını çok beğendim

 5. Teşekkürler Güzel Konu 🙂

 6. Güzel paylaşım eyv.

 7. sağ alt da çıkan eklentiyi çok beğendim adını öğrenebilir miyim eklentinin?

 8. Tanıttığınız eklentilerin bir çoğunu sitemde kullanmaya başladım. Teşekkürler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla WordPress
Kapat