Nesne Tabanlı Programlama – Bölüm 1

 bcakir
 9 Ağustos 2011
 Php

Merhaba arkadaşlar bu makalede kod yazma seviyemizi biraz daha yukarılara taşımak için nesne tabanlı programlamaya geçiş yapacağız. Nesne tabanlı programlama (object oriented programming), program geliştirmek için kullanılan bir teknolojidir. Nesne ve parça ilişkisi kurarak (nesne araba – parçaları tekerler, koltuklar, aynalar gibi) program yazımını kolaylaştırmaya yarar. Üç önemli özelliği vardır. Bunlar kapsülleme, kalıtım ve çok biçimlilik.

 1. Kapsülleme (Encapsulation): İşlemlerin veya verilerin gizlenmesi olayıdır. Başka bir ifadeyle sınıfımızın içindeki verilerin dışarıdan değiştirilmesini engellemeye yarar.
 2. Kalıtım (Inheritance): Gerçek yaşamda da olduğu gibi bir sınıf özelliklerini bir sonrakine aktarabilir. Bu sayede sınıfları genişletme imkanı buluruz.
 3. Çok Biçimlilik (Polymorphism): Bir nesne elemanının farklı ortamlarda farklı sonuçlar üretme olayıdır.
Nesne tabanlı programlamanın özelliklerine de değindikten sonra küçük bir uygulama yaparak bu dünyanın kapısını biraz aralayalım.
<?php
class insan{

  public $adi="Bünyamin";
  public $soyadi;
  private $yasi=23;

  function ad(){
  echo "Benim adım: ". $this->adi ."<br>";
  }

  function soyad(){
  echo "Soyadim: ". $this->soyadi ."<br>";
  }

  function yas($istek){
  if($istek=="lütfen"){
       echo "Yaşım: ". $this->yasi;
    }else{
       echo "Rica etmedin, söylemeyeceğim...";
    }
  }
}

$kisi=new insan;
$kisi->ad();
$kisi->soyadi="ÇAKIR";
$kisi->soyad();
$kisi->yas("lütfen");
?>

Yukarıda ki örneğimiz kapsülleme özelliğiyle alakalıydı. Burada bir tane insan sınıfı ve bu sınıfın üç tanede metodunu (fonksiyon) oluşturduk. Bunlar ad, soyad ve yas metodlarıydı. Fonksiyon içerisinde değişkenlerimizi $this->adi seklinde kullanıyoruz çünkü bunlar sınıfın kendi değişkenleri. Ayrıca değişkenlere dikkat edersek 2 tanesi public ve 1 tanesi private. public değişkene herhangibir yerden ulaşıp değerini değiştirebiliriz fakat private değişkenin değerini hiçbir yerden değiştiremeyiz. Eğer değiştirmeye çalışırsak hata ile karşılaşırız. Sınıfı kullanmak için new komutunu kullanıyoruz ve sınıfın içindeki metodu $kisi->ad(); şeklinde çalıştırıyoruz. Yazımı bitirmeden önce protected değişkeni de anlatayım. protected değişken de private gibi korumalıdır fakat bu değişkene diğer sınıfların içerisinden ulaşabiliriz. Nesne tabanlı programlamaya bu yazı ile giriş yapmış olduk. Devam edecek yeni yazılarla bu teknolojiye daha da hakim olacağız. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle.

 1.004 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Php
Kapat