Nesne Tabanlı Programlama – Bölüm 5

 bcakir
 23 Ağustos 2011
 Php

Merhaba arkadaşlar, daha önce Bölüm 1Bölüm 2Bölüm 3 ve Bölüm 4 konularını işlemiştik nesne tabanlı programlama ile alakalı olarak. Bu yazımızda Php 5 ile birlikte gelen autoload fonksiyonunu işleyerek OOP serisini tamamlamış olacağız. Bu metot sınıflarımızı otomatik olarak uygulamamıza eklememizi sağlar. Ayrıca, uygulamamızda kullanacağımız sınıfları ekleyip kullanmayacağımız sınıfları eklemeyerek performans artışına ve az kota (bandwith) kullanmamıza yardımcı olur. Kullanımını küçük bir uygulama yaparak açıklayalım.

<?php
function __autoload($sinif_adi){
    require_once "class_kutuphanesi/{$sinif_adi}.php";
}

$veritabani=new veritabani;
$veritabani->deneme();
?>

Yukarıda autoload fonksiyonunun kullanımı görüyoruz. Bunu sayfanızda istediğiniz herhangi bir yere ekleyebilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken husus ise dışarıdan ekleyeceğimiz sınıfların sınıf ismi ve dosya isminin aynı olması gerekliliği. Dışarıdan ekleyeceğimiz sınıfımızı da yazalım.

<?php
//class_kutuphanesi adında klasör oluştutun
//veritabani.php olarak içine kaydedin

class veritabani{
    public function deneme(){
        echo "yüklendi...";
    }
}
?>

Yukarıdaki mantıkla kendimize bir sınıf kütüphanesi oluşturup bunları gerekli olan uygulamalarımızda tekrar yazmamıza gerek kalmadan defalarca kullanabiliriz. Böylece zamandan kazanmış oluruz. Bu makaleyle nesne tabanlı programlama konusunun sonuna gelmiş olduk. Genel hatlarıyla bu konu bu kadardı fakat bazı detay özellikleri de var. Eğer öğrenmek isterseniz araştırma yaparak bunları bulabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar sonraki makalelerde görüşmek üzere.

 604 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Php
Kapat