Php ile Uzun Kelimeleri Bölme Fonksiyonu

 bcakir
 31 Ağustos 2011
 Php

Merhaba arkadaşlar daha önce çok defa karşılaştığım, boşluk bırakılmadan yazılan uzun bir kelimenin sayfayı sağa doğru uzatması sorununun çözümünü anlatacağım bu yazımda. Bu sorunla özellikle de portal tarzı siteler yapanlar çok karşılaşmıştır. Çünkü herkes iyi niyetli değil. Bu sorunun çözümü için genelde wordwrap önerirler ama sorunumuza kesin bir çözüm vermez. Bu yüzden kendi çözümümüzü üretmemiz gerekli.

<?php
$uzunkelimemiz="bu kelimeyibölbakalımbölebilecek misin yoksa bölemeyecekmisin";
$uzunkelimemiz=kelimebol($uzunkelimemiz,15);
echo $uzunkelimemiz;

function kelimebol($gelen,$max){
  $gelen=trim($gelen);
	$bol=explode(" ",$gelen);
  for ($i=0;$i<count($bol);$i++){
    if(strlen($bol[$i])>$max){
      $uzunluk=ceil(strlen($bol[$i])/$max);
      $sonuc="";
      for($k=0;$k<$uzunluk;$k++){
        $parca=substr($bol[$i],($k*$max),$max);
        $sonuc=$sonuc.$parca." ";
      }
      $bol[$i]=trim($sonuc);
    }
  }
  $hepsi=implode(" ",$bol);
  return $hepsi;
}
?>

Yukarıdaki fonksiyon ile 15 harften uzun olan her kelimenin arasına her 15 harfte bir boşluk bırakıyoruz. Siz $max değerine istediğiniz değeri göndererek hece sayısını artırıp azaltabilirsiniz. Yararlı bir fonksiyon olması dileğiyle.

 895 Okunma

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

 1. Benim de php ile uzun kelime bölme adlı bir yazım var web sitemde, hatta google aramalarında sizden sonra çıkıyor. Benimkileri kopyaladınız sandım fakat yazınız özgünmüş, tebrikler ve teşekkürler 🙂

 2. Php ile Uzun Kelimeleri Bölme Fonksiyonu için paylaştığınız yazıyı denedim hata veriyor. Hata bende mi anlamadım. Cevabınızı bekliyorum, Saygılarımla.

  • Bir hata bulunmuyor fonksiyonda, ne hatası aldığınızı söylerseniz daha iyi yardımcı olma fırsatı verirsiniz okuyanlara. Belki tükçe karakter sorunu çekiyorsunuz diye düşünüyorum; bunu da utf8 ve mb_substr kullanarak çözebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Php
Kapat