Php ile Zip Dosyası Oluşturma ve Açma

 bcakir
 23 Eylül 2011
 Php

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Php ile dUnzip sınıfını kullanarak zip dosyası oluşturma ve oluşturulan bu zip dosyalarını açma işlemlerini anlatacağım. Yapacağımız uygulamadan özellikle sunucuya dosya yükleme işlemi yapanlar çok fazla yarar sağlayabilir. Çünkü dosya yükleme işlemlerinde kullanarak hem yerden kazanabilir hem de sunucuyu daha az yormuş olurlar. Bu uygulamayı yapabilmemiz için ilk önce Brezilyalı biri tarafından oluşturulmuş dUnzip sınıfını bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra ise bu sınıfın çalışabilmesi için Php programının Zlib desteğinin açık olması gerekmekte. Genellikle bu destek sunucularda açık olmasına rağmen, uygulamayı çalıştırmadan bir kontrol edin bence. Desteğin açık olup olmadığını phpinfo(); komutu ile kolayca öğrenebilirsiniz. Şimdi de gelelim sınıfımızı nasıl kullanacağımıza. İndirdiğimiz zipli dosya içerisinde dZip.inc.php ve dUnzip2.inc.php isminde 2 tane sınıf bulunmaktadır. Zipli dosya oluşturmak istiyorsak dZip.inc.php sınıfını, zipli bir dosyayı dışarı çıkarmak istediğimizde ise dUnzip2.inc.php sınıfını uygulamamıza dahil etmemiz gerekiyor. Uygulama kullanımı hakkında bilgiyi verdiğimize göre şimdi zip dosyası oluşturma uygulamalarımızı yapmaya başlayabiliriz.

<?php
//sınıfımızı dahil ettik
include("dzip.inc.php");
//oluşturacağımız zip dosyasının ismi
$zip = new dZip("hepsi.zip");
//zipleyeceğimiz dosyalar
$zip->addFile("bcakir.doc", "bcakir.doc");
$zip->addFile("resim.jpg", "resim.jpg");
$zip->addFile("ekler.docx", "eklenecek.docx");
//zipli dosyayı oluşturma
$zip->save();
?>

Yukarıda 3 farklı dosyayı birleştirerek uygulamamızı yaptık. Yukarıda ki uygulamanın çalışabilmesi için uygulama sınıfı betiğinin ve ziplenecek dosyaların bu uygulamanın çalıştığı yerde olması veya tam yol bağlantısının verilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ziplenecek dosyaların isimlerini zip dosyası içerisine farklı bir adla kaydedebiliriz. Örneğin; $zip->addFile(“resim.jpg”, “res.jpg”); Şimdi de ziplediğimiz bu dosyayı açma örneğini yapalım.

<?php
//zipli dosya açma sınıfının dahil edilmesi
include("dUnzip2.inc.php");
//çıkarılacak zipli dosya
$zip = new dUnzip2("hepsi.zip");
//dokumanlar klasörü içerisine çıkarma
$zip->unzipAll("dokumanlar");
?>

Oluşturmuş olduğumuz hepsi.zip dosyasının içeriğini dokumanlar isimli klasör içerisine çıkararak uygulamamızı tamamlamış olduk. Böylece bir yazımızın daha sonuna geldik. Yararlı bir yazı olması dileğiyle.

 2.202 Okunma

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Merhaba, ben dUnzip sınıfını başka bir siteden indirdim. Fakat index.php olarak kaydedip, dunzip’i include ettikten sonra index.php boş sayfa döndürüyor. Sorun neden kaynaklanıyor? Ben mi olayı yanlış anladım?

    • Dosyaları çıkarıyormuş, şuan anladım olayı. Ben arşivin önizlemesini görmek istiyorum bu mümkün müdür? Örneğin Google Drive da arşivin ya da pdf’in indirmeden görüntülenmesi gibi.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook Uygulama Ekonomisi

Küresel krizden sonra bir türlü işsizlik sorununa çözüm bulamayan Amerikan ekonomisinini yeni istihdam ilacı Facebook oldu. Techcrunch'da yayınlanan rapora göre Facebook uygulama geliştirme...

Kapat