Sandbox Cezası ve Kurtulma Yolları

 Sefa SEVİKA
 11 Ocak 2012
 Seo

Seo konusunda acemi olan kişilere çalışma yaptırıp ya da yanlış uygulamalar yapıp mağdur olan kişiler için Sandbox konusunu ele alacağız.

Öncelikle Sandbox Nedir?

Sandox; Google tarafından websitelerini cezalandırma yöntemlerindendir. Bu cezayı alan bir websitesi arama motorlarında hiçbir türlü bulunamaz.

Sandbox Cezası Neden Verilir?

Genellikle yeni websitelerine verilen bu cezanın belirli başlı nedenleri şunlardır;

  • Hacklink yöntemiyle alınan backlinklerin botlar tarafından fark edilmesi
  • Spam içerik giren websitelerin botlar tarafından fark edilmesi
  • Display none kodu ile girilen gizli içeriklerin botlar tarafından fark edilmesi
  • Ziyaretçi çekmek amacıyla kullanılan (iframe, otomatik etiket, botlar ile elde edilen kopya içerik) yöntemlerin botlar tarafından fark edilmesi
  • Bir tek kelime için yapılan aşırı backlink çalışmalarının botlar tarafından fark edilmesi

Hitlerinizde hiç ummadığınız kadar düşüş var ise Sandbox kontrolü yapın. Bunu anlamak için google.com.tr adresine girerek info:siteniz.com şeklinde arama yapın, siteniz ilk sırada olmaması Sandbox cezası aldığınız anlamına gelir.

Peki BlackHat yöntemiyle yükselenlerin korkusu olan Sandbox‘tan nasıl çıkılır?

İlk yöntem hataları arayıp sitenizi Seo kriterlerini uygun hale getirip Google üzerinden adresinizi yeniden gönderin. Özgün yazılar girip az kullanılan kelimeleri bu yazılar içerisinde kullanmaya çalışın. Ziyaretçilerinizi yorum yapmaya teşvik edin. Spam sayılacak backlinklerden kurtulun. Google sizi kriterlere uygun hâlde görür görmez sitenizi Sandbox’tan çıkaracaktır.

Tabii Sandbox’a girmenize neden olan sabırsızlık var ise buradan gerekli yerleri uygun şekilde doldurup Google’a bildirin. Geri dönüşler genelde bir hafta içerisinde olacaktır bunun için ikinci bir defa gönderip Google’u kızdırmayın.

 302 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Evet Sandbox’tan kurtulabiliyoruz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat