Sitenizi Sosyalleştirin

 bcakir
 12 Kasım 2011

Merhaba arkadaşlar bu yazımda hem sosyal medyayı kullanmanın önemine hem de bu araçlarla sitemizi nasıl sosyal hale getirebileceğimize değineceğim. Yazımın temelini rss, sosyal medya ve arama motorları oluşturacak. Bu yazıyla, kullanıcılarla daha çok iletişim nasıl kurabiliriz ve bu iletişim sayesinde sitemize nasıl kullanıcı çekeriz sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. Eğer WordPress tarzı hazır sistem kullanıyorsanız yapacağınız işlemler çok daha kolaylaşır, çünkü bahsedeceğim konuların hepsinin eklentileri mevcut. Aşağıda WordPress için olan eklentileri de yazacağım. Açıklayacağım konuları söylediğime göre artık bunları sırasıyla anlatmaya başlayabilirim.

 1. Kullanıcıyla etkileşmek için öncelikle bir rss sayfamızın olması gerekiyor çünkü bu sayfa hem kullanıcıların sitemizden haberdar olmasını sağlayacak hem de diğer yazacaklarımın temelini oluşturacak.
 2. Rss sayfamızı yaptıktan sonra sayfanıza abone olanlara yeni yazıların geldiğini mail ile haber verebiliriz. Bunun için, Google tarafından sunulan feedburner hizmetini kullanabiliriz. Bu hizmeti kullanabilmek için Google hesabınızın olması gerekiyor. Daha sonra kayıt olmak için feedburner sitesine gidebilir ve aşağıdaki adımları takip ederek bu hizmeti sitenizde kullanabilirsiniz.
  • Sitenizin veya bloğunuzun ismini ve rss (feed) adresinizi girin, size sağlanacak yeni rss yani feedburner adresinize karar verin
  • Diğer adımlar çok önemli değil, ileri şeklinde geçerek kaydınızı onaylayabilirsiniz
  • Publicize menüsünden Email Subscriptions ve FeedCount bölümlerini active edin. Bu bölümlerde size önerilen kodları sitenizde uygun yere ekleyin ve kullanıcıların ulaşması için rss bağlantısını yenisiyle değiştirin
  • WordPress kullanıyorsanız, kodları sitenize eklemek yerine FeedBurner Form eklentisini kurmanız ve Görünüm > Bileşenler menüsünden sadece feedburner adresinizi bu eklentiye girmeniz yeterli
 3. Yeni yazılardan kullanıcılarımızı haberdar ettik. Şimdi ise onların en çok isteyeceği, yazdıkları yorumlara yapılan cevapları mail ile haberdar edecek bir sistem yapmamız veya kurmamız gerekiyor. Ayrıca, bu sitenize geri dönüşleri de artıracaktır. WordPress için Subscribe To Comments eklentisini kullanabilirsiniz.
 4. Herkes sosyal medya araçlarını kullandığı için bizim de buralarda olmamız gerekiyor. Sitemize ekleyeceğimiz Facebook Beğen ve Google +1 butonları yeni gelen kişilerin davetiyesi olacaktır. Çünkü yazılarınızı kendinizin ve kullanıcılarınızın paylaşması sitenizin içeriğinden başkalarının da haberdar olması anlamına geliyor. Yukarıda bulunan bağlantılardan kodları alıp sitenize ekleyebilir ya da WordPress kullanıyorsanız Sharedaddy, Sociable veya ShareThis eklentisini kullanabilirsiniz.
 5. Sitemizin Facebook grubu veya sayfası, yazılarımızın reklamını yapacağımız diğer bir araç. Herkes güncel olarak Facebook hesabını kontrol ettiği için abone olanlara yeni yazılarınızı kolayca duyurabiliriz. Eğer bu işlemi elle yapması zor oluyorsa eklenti kurun. Rss Graffiti uygulaması tam size göre. Uygulamayı kullanma işlemine geçmeden önce şunu belirteyim ki, yazılarınızın gruba eklenmesi biraz zaman alabilir. Hemen çalışmıyor diye düşünmeyin, bu feedburner için de geçerlidir.
  • Facebook’da grubunuzu veya sayfanızı kurun
  • Daha sonra Rss Graffiti uygulamasına girip izin verin
  • Sol menüden işlem yapacağınız grubunuzu seçtikten sonra Basics menüsünden rss (feed) adresinizi, paylaşımda görünmesini istediğiniz ismi ve sitenizin ana sayfa adresini sırasıyla boşluklara girip grubunuzun ayarlarını tamamlayın
 6. Son olarak değinmek istediğim arama motorları konusu. Eğer sitenizin trafiğini arama motorları oluşturuyorsa ki pek muhtemeldir, Google +1 butunu yazılarınızın üst sıralarda çıkmasını kolaylaştıracaktır. Bundan dolayı, bu buton hem yazılarınızı başkalarına duyurmak hem de Google’da üst sıralarda çıkmak için faydalı olacak. Eğer sadece bir sayfayı veya sitenizin ana sayfasını yükseltmek istiyorsanız, size verilecek kodu <g:plusone href=”http://bcakir.com/”></g:plusone> gibi düzenleyin.
Yukarıda sosyal medya araçları ile sitemize kullanıcı çekmek ve var olan kullanıcılara daha iyi hizmet sağlamak ile ilgili önemli konulara değindiğimi düşünerek bir yazımı daha tamamlıyorum. Takıldığınız konularda yorum yapmaya çekinmeyin. Yararlı olması dileğiyle.
 731 Okunma

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık : ))

 2. Merhaba

  Bloğuma abone olunan sayıyı görebiliyorum ama ben bloğuma abone olunan email adreslerini öğrenmek istiyorum.Bunu nasıl öğrenebilirim?
  Saygılar

  • Kendi feedburner adresine girip, Publicize > Email Subscriptions > View Subscriber Details yolunu takip et.

 3. Teşekkürler
  İyi çalışmalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi, Seo, WordPress
Kapat