Sosyal İmleme Nedir?

 Sefa SEVİKA
 20 Şubat 2012
 Seo

Sosyal İmleme Nedir? 

Sosyal imleme siteleri bir nevi sitelerin reklamlarının bulunduğu, içeriklerin tanıtımlarının yapıldığı sitelerdir. Her kullanıcı kendisinin olumlu gördüğü bir konuyu bu platformlarda paylaşarak diğer kullanıcıların beğenisine sunar.

Neden Sosyal İmleme Önemlidir?

Bunu bir örnekle açıklayalım. Kendinizi halka haberleri ulaştırması gereken biri gibi düşünün.Haberleri nereden alacaksınız? Reklam vermeden devam edelim A sitesi haber konusunda iyi, sürekli güncellenen haberler mevcut. B sitesi ayda bir haber giriyor. A sitesine hergün girip haber almanız gerekir iken B sitesine taş çatlasa 15 günde bir uğrarsınız. İşte arama motorları içerik bulabilmek için imleme sitelerini sık sık gezer, çünkü neredeyse dakikada bir yeni içerik(ler) girilir ve bu sistem bot için harita niteliğinde olur.

Diğer bir nokta ise şu;

Bir okulun gözetiminin size ve ekibinize bırakıldığını düşünün. Ekibinizde toplam 50 kişi var ve toplam sınıf sayısı 30. Sınıflardan birkaçı zeki ve kalabalık öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Her sınıfa bir adam göndermeniz yeterli iken bu sınıflara daha fazla adam göndermek zorundasınız, çünkü o sınıf sürekli üretiyor ve oldukça kalabalık.
İşte arama motorları da bu üreten ve kalabalık ortamdan alnının akıyla çıkabilmek adına daha fazla bot gönderiyor.

Sosyal İmleme Sitesi Nasıl Bulabilirim?

İşin garip yanı bu siteleri bulmak için de arama motorlarını kullanmamız. İmleme siteleri genel olarak Pligg veya CMS sistemlerini kullanıyor. Bu scriptleri inceleyerek ‘Dork’ (Arama) geliştirip kendi arşivinizi oluşturabilirsiniz, social bookmarking olarak aramalarda da yabancı imleme sitelerine ulaşabilirsiniz.

 389 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. gerçekten sosyal imleme günümüzün en önemli olayıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat