Sosyal Medya Tavan Yaptı

 bcakir
 7 Aralık 2011

2011 yılının bitimine 1 aydan daha kısa süre kalmasına yakın, sosyal medyanın bu yılki istatistiklerini içeren video yayınlandı. Bu istatistiklere baktığımızda, 800 milyonun üzerinde kullanıcısıyla Facebook, tıklanma sayısında da Google’ı geride bırakarak zirvede yer aldı. Üye sayısında Facebook’u 225 milyon ile Twitter ve 135 milyon ile de Linkedin izliyor. Facebook’da dakikada 510.000 yorum ve 293 bin durum güncellemesi yapılıyor. Ayrıca, arkadaş ortalaması da 130 civarında seyrediyor. Twitter’a ise saniyede 1736 yeni tweet gönderilliyor. Bunların yanında, YouTube 490 milyon tekil ziyaretçisiyle ve dakikada eklenen 35 saatlik yeni videosuyla dikkatleri üstüne çekiyor.

Yukarıda yer alan istatistiklere ek olarak, Flickr’a saniyede 3500 yeni fotağraf yükleniyor ve Foursquare’e haftalık 2 milyon check-in yapılıyor. Ayrıca, IPhone kullanımının hızla artışı yanında, bayanların erkeklere oranla sosyal medyada daha aktif oluşu da diğer önemli bir ayrıntı olarak dikkatimizi çekiyor.

Videoda yer alan istatistiklere baktığımızda, sosyal medyanın yükselişi katlanarak devam ediyor fakat ben bu ivmenin yakın bir gelecekte daha çok mobile yönelik sosyal medya araçlarına doğru kayacağını düşünüyorum. Bu yüzden, Facebook’a yönelik işleri öncelikli takvimimize almalı ama gelecek için ise mobil cihazlara yönelik servisleri düşünmeliyiz.

 237 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi, Sosyal Medya
Kapat