Sosyal Medya ve Mobil

 bcakir
 23 Aralık 2011

2012 yılına doğru girerken, 2011 yılının istatistikleri de açıklanmaya devam ediyor. Bu yazıda, yakından takip ettiğim ve sizlerle paylaştığım sosyal medya ve mobil konusu hakkında son istatistikleri inceleyeceğiz. Bu rakamları gelecekte olacakları tahmin etmenin yanında geleceğe yönelik yatırım yapacağımız alanı belirlerken de kullanabiliriz. İster bu durum para ile yatırım yapmak olsun, isterse o alanda uzmanlaşmak olsun hiç farketmez çünkü para yerine emek harcamak da aynı kapıya çıkar. Yazımıza comScore tarafından açıklanan 2011 yılı sosyal medya istatistikleri ile başlayalım.

Kullanıcılar çevrimiçi geçirdiği zamanın ortalama %20’sini sosyal ağlarda harcıyor. 15 yaş üstü internet kullanıcı sayısı 1,2 milyar kişiye ulaşmış durumda ayrıca, en çarpıcı istatistik ise bu rakamın 1 milyarının sosyal ağ hesabı var. 15-24 yaş aralığındaki gençler ortalama 8 saat ile sosyal ağların en aktif kitlesi. Bunun yanında, 55 yaş üstü kişilerin de sosyal ağ kullanım oranlarında hızlı bir artış gözlenmiş. En popüler sosyal ağ sizlerin de çok kolay tahmin edeceği gibi Facebook. Sosyal ağlarda geçirilen zamanın %75’i yani çevrim içi zamanın %15’i Facebook’a harcanıyor. Bu kadar kullanıcı tabii ki de Facebook’un kazançlarına da yansımış. Reklam gösterimlerde, %28 payla Facebook zirvede.

Ülkelerin istatistiklerini incelediğimizde; sosyal ağlarda ayda 11,1 saat geçiren İsrail’i, 10,7 ile Arjantin, 10,4 ile Ruslar ve 10,2 ile de Türkiye takip ediyor. Dünya ortalaması 5,7 saati göz önüne aldığımızda bu ülkelerin ortalaması çok dikkat çeken önemli bir ayrıntı. Raporda bulunan diğer bir önemli nokta ise Facebook’un %80,2′si, Twitter’ın %80′i, Windows Live’ın %90,9′u ve Linkedin’in kullanıcılarının %61,8′i kurulduğu ülke yani Amerika dışından olması.

Sosyal ağların her ne kadar bilgisayarlardan kullansak da mobil cihazların geleceği çok parlak. Çünkü Amerika’da akıllı telefon kullanıcılarının %64′ü sosyal ağlara girerken Avrupa ülkelerinde bu oran %45 olmuş. Ayrıca, akıllı telefonlardan sosyal ağ kullanımının %25 olarak çıkması bu payın sürekli artarak bilgisayarları geride bırakacağının da bir göstergesi.

Son olarak mobil cihazların durumunu gösteren istatistiği de inceleyerek yazımızı sona erdirelim. 2011 yılı Google’un Android ve Apple’ın IOS mücadelesi ile geçti. Ama bu yarışı %29’luk pazar oranına sahip IOS kalesini %53 ile deviren Android kazanmış görünüyor. Açık ara önde olan bu ikiliyi, %10 ile RIM ve %5 ile Windows Phone takip ediyor. Her ne kadar tablet savaşları yeni kızışmaya başlamış olsa da çok daha fazla patent davası ile bu durumun artarak devam edecek. Microsoft’un Nokia ile anlaşmasının sonuçlarını da kısa bir sürede göreceğiz diye düşünüyorum. Ek olarak, 2012 yılı için Tablet’in yanında Ultrabook’lar da bizleri bekleyecek diğer araçlar olarak karşımıza çıkacak.

Daha önceden de dediğim gibi sosyal ağlar son 5 yılın gözdesi durumunda ve bu durum en azından 2015 yılına kadar daha devam edecek. Bu yıldan sonra sosyal ağlar konumunu kaybetmese bile, mobil cihazların kullanım oranlarının yeterli seviyeye ulaşmasıyla birlikte ağırlık mobil servislere ve oyunlara doğru kayacak.

 220 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi, Sosyal Medya
Kapat