Sosyal Oyun Pazarı Büyüklüğü

 bcakir
 11 Ekim 2011

Sosyal oyun pazarının lideri herkesin kolayca tahmin edebileceği gibi Facebook 800 milyona ulaşan ve bunların büyük bir bölümünün en az bir oyun oynadığı bu platformun lider olmaması elbette kaçınılmaz. Daha önceki yazımda bahsettiğim birçok firmanın bu platformdan iyi yararlanarak çok büyük marka değerlerine ulaşması en belirgin olarak gösterilebilecek örnekleri. Fakat sosyal oyunlar sadece Facebook ile de sınırlı değil. Super Data Research tarafından yapılan araştırmaya göre Facebook dışında kalan sosyal oyun pazarı 3,3 milyar dolar büyüklüğünde. Ayrıca bu pazarın 2014 yılında 5,6 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacağı öngörülüyor. Bu pazarın büyümesine en önemli katkı sağlayacak ülkeler Brezilya, Almanya, Rusya, İspanya ve Türkiye. Sadece son 6 ayda Facebook üzerinde ki Türk kullanıcı sayısının %17 büyümesi size bu büyüme hakkında fikir verecektir.

Bu alan tek başına en büyüğü konumunda ki Facebook 1,7 milyar dolar ile önemli bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Bu platformun 2014 yılında 3,1 milyar dolara ulaşacağı ön görülüyor. Ayrıca Facebook dışında kalan sosyal oyun pazarı da 5,5 milyar dolara çıkarak büyümesini sürdürecek. Toplam olarak düşünüldüğünde 8,6 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak bu pazar, oyun sektörünün en dikkat çeken ve en hızlı büyüyen alanı. Bunun en belirgin örneği de EA Gemes’in bu pastadan pay almak ve Zynga’nın egemenliğini kırmak için Sims oyununu Sim Social adıyla Facebook’a uyarlaması olarak gösterilebilir.

Raporda değinilen başka bir ayrıntı da Facebook dışında bu ekonominin gelişmesine katkı sağlayan diğer sosyal ağlar. Bu ağlar; Tuenti (İspanya), VKontakte (Rusya), StudiVZ (Almanya), Hyves (Hollanda), Orkut (Latin Amerika) ve Yonja (Türkiye).

Raporun önemli noktalarına tekrar değinecek olursak; sosyal oyun pazarı sürekli büyümesini sürdürerek 2014 yılında 8,6 milyar dolara ulaşacak ve bu pastadan en önemli payı tek başına Facebook alacak. Bundan dolayı da sosyal oyun geliştirmek (özellikle de Facebook için) en karlı girişimcilik alanı konumunda. Ben de yazdığım yazlarla bu ağa yönelik oyun geliştirmeyi öneriyor ayrıca, paylaştığım uygulamalarla da bu alandaki kaynak ihtiyacına katkıda bulunmaya çalışıyorum.

 513 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Sosyal Medya
Kapat