Şubat 2012 Pagerank Güncellemesi

 Sefa SEVİKA
 8 Şubat 2012
 Seo

Geçtiğimiz günlerde birçok websitesinin hit durumu birden tepetaklak olmaya başladı. Bunun nedeni ise Google tarafından yapılan Pagerank güncellemesiydi.

Pagerank Nedir?
Pagerank Google tarafından websitelerine verilen 1 ile 10 arası değerdir. Algoritma bütünüyle Google kurucularına aittir.

Pagerank Değeri Nasıl Verilir?

Önceki senelerde Google botları Pagerank değerini ağırlıklı olarak backlink kalitesi ve sayısına göre belirlemekteydi fakat bu sene tersi bir rüzgar esti. Bu sene Google botları deyim yerinde ise bol keseden Pagerank dağıttı.

Peki bu dağıtımı yapar iken geçen senelere göre hangi faktörü daha belirgin kıldı?

Şubat 2012 güncellemesinde son algoritmalar (en belirgin olarak Panda algoritması) ön planda tutuldu. Yani özgün içerik giren genel olarak blogcular dediğimiz kesim Şubat 2012 Pagerank güncellemesinin kazananları oldu. Bu güncellemede ilk olarak özgün yazılar dikkate alındı. Daha sonra önceki senelerde belirleyici faktörler olan backlink, site yaşı vs. dikkate alındı.

Çoğu kesim Pagerank’ın bittiği görüşündeyken Google böyle bir anlayış ile bu güncellemeyi kendi algoritmaları ile uyumlu hale getirerek bu görüşü değiştirme çabasında gibi görünmekte. Tabi Pagerank güncellemesinde ilk botun verdiği değer ile sonrasında gelecek botun genel bir taramadan sonra vermiş olduğu değerlerin bazen değişebildiğini hatırlatmakta fayda var.

Makalelerimde bilimsellik olmadığını belirten kesimler var. Hatırlatmak isterim ki herkesin direk olarak olayları algılayabilmek için anlatımı basite indirmeye çalışıyorum, isteyen kesim olur ise zor bir dille olayı yazabilirim de.

Sonraki makalede görüşmek dileğiyle, özgün içerikten ödün vermeyin.

 367 Okunma

Bu yazıya 7 yorum yapılmış.

  1. Konuyla ilgili değil yorumum kardeşim ama ismindeki b harfinin açılımı artık her neyse ben site ismiyle bcakir olarak hitap edeyim :), paylaşımların için teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı şeyler paylaşmaktasın, eline yüreğine sağlık… Site sloganıda gayet hoş : Saklayıcılıktan, Paylaşımcılığa… TEBRİKLER…

  2. Merhaba, bana göre en önemli şey yazılmayanı yazmaktan geçiyor. Konu ile ilgili arama yaptığınızda olmayan bilgi en değerli bilgidir. Temelinde böyle olan sitelerin indeskten sonra bu yazıları sosyal paylaşım platformlarından veya kaliteli formlarda paylaşarak backlinklerini güçlendirmesi pagerank değerlerini oldukça arttıracaktır.

  3. Pr eski özelliğini kaybetti diye düşünüyorum. Bana göre sitenin index ve alexa değerleri daha önemli.

  4. Yeni pagerank güncellemesi ne zaman olacak bilgisi olan varmı.

  5. Genel olarak 3 ayda bir yapılıyor ve ben mayıs ta olacağını sanıyorum Ahmet

  6. google panda güncellemesi ile google arama motorunda büyük değiklikler oldu anahtar kelimeler içerik sosyal medya unsurları önemi çok artı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat