Temel Seo İpuçları

 bcakir
 27 Ocak 2012
 Seo

Merhaba arkadaşlar birçok yazıda farklı farklı olarak anlatılan 15 temel seo ipuçunu bir araya toplamak istedim. Bazılarını ben de fazla kullanmıyordum, bu yazıyla birlikte daha dikkatli kullanmaya özen göstereceğim. Şimdi bu ipuçlarını sıralamaya başlayalım.

 1. Başlık uzunluğu 70, anahtar kelime (meta keywords) uzunluğu 260 ve açıklma (meta description) uzunluğu 160 karakteri geçmemesi gerekiyor.
 2. Sitenizin kolay ve uygun anahat düzenine göre indexlenmesi için başlık etiketlerinin (heading tags h1,h2,..,h6) doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor.
 3. Anahtar kelimelerin ve önemli yerlerin Google botları tarafından kolay görülmesi için kalın, italik ve farklı renk tercihi yapmalıyız.
 4. Kaliteli içeriğe sahip olmayan sitelere linkler “nofollow” şeklinde verilmelidir.
 5. Resimlere açıklama (alt etiketini) girmeyi ihmal etmemeliyiz.
 6. Sitemizin değerli olduğunu göstermek için favicon kullanmalıyız.
 7. Sitemizin kalıcı bağlantısını (link yapısını) anahtar kelimeler geçecek şekilde (http://bcakir.com/temel-seo-ipuclari.html) düzenlemeliyiz.
 8. Her yazıya harici (dış site) ya da dahili (iç sayfalar) link vermeyi alışkanlık haline getirmemeliyiz. Bunu gerekli durumlarda yapmaya özen göstermeliyiz.
 9. Site yüklenme hızımızı artıracak sıkıştırma ya da önbellekleme çalışmaları yapmalıyız. Bu işlem WordPress için Gzip ya da W3 Total Cache gibi eklentileri ile yapılıyor.
 10. Sitemizin insan tarafından yapıldığını ve indexlenecek dizinlerin belirtildiği robots.txt dosyasını oluşturmalıyız.
 11. Sitemizin hem hızlı açılması hem de temiz kodlanmış olması için toplam kaynak boyutunu küçük tutmalı (30 KB civarı), ağır tasarım ve temalardan kaçınmalıyız.
 12. Google botlarına yol gösteren, bu sayede yazılarımızın kolay indexlenmeini sağlayan Sitemap.xml dosyasını oluşturmalıyız.
 13. Google tarafından çok önemli olan DMOZ kaydını yapmalıyız.
 14. Diğer siteler tarafından referans gösterilebilecek (backlink) kaliteli içerikler üretmeliyiz.
 15. W3C ve XHTML kurallarına uygun kodlama yapmalı, var olan hataları gidermeliyiz.
 486 Okunma

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

 1. yazı gayet temel ve anlaşılır olmuş tşk. bence özgün ve devamlı güncellenen içerik de bir o kadar önemli seo için , ismi lazım değil “haber” kelimesi ile google aramasında en üstlerde yer alan bazı haber sitelerine seo ve w3 validation yaptırdığın zaman yüzlerce hatalar çıkıyor.

 2. Merhaba hocam, sitemde sizin çalışmalarınız sayesinde bazı sorunlarımdan kurtuldum. Eskiden tomruk, kereste sayfalarımda title kısımlarında sorunlar vardı bu makaleyi okudum ve çözdüm. Teşekkür ederim, paylaşımlar gayet güzel ve açıklayıcı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat