Toplam Kalite Yönetimi

 bcakir
 30 Aralık 2011

Toplam kalite yönetimi, müşterilerinizin ihtiyaçlarını gidermek için insan, ürün ya da hizmetlerin planlı bir şekilde kullanılmasıdır. Fakat ben toplam kalite yönetimini farklı bir boyuttan inceleyeceğim. Daha çok insan, sürdürebilirlik ve kaliteli ürün çıkarma üzerine odaklı bir yazı olacak. Bu konu her ne kadar ürün üretme ile ilgili de olsa, hayatta duygusal ihtiyaçlarımızı giderme dışındaki bütün işlerde hep ürün odaklı çalıştığımız için toplam kalite yönetiminin insan yaşamına da uygulanabileceğini düşünüyorum.

Hayatımızı incelediğimizde; okulda ödevlerde, dönemlik projelerde, hatta sınavlar bile hep değerlendirebilir ürünler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Keza bu durum iş yaşamında da geçerli. Bundan dolayıda yaptığımız her işi toplam kalite yönetimi içerisinde incelememiz mümkün. Ama asıl önemli nokta bu işlerin sürdürebilirliği. Çünkü yaptığımız işlerin kalitesini bütün yaşamımız boyunca korumalıyız ki müşterilerimiz ya da iş verenimiz bizden memnun kalsın. Eğer yapmanız gerekenleri son dakikaya bırakıyorsanız veya belirli bir süre ayırdığınız iş yeterince iyi olmuyorsa, bu durumu düzeltmek için hayatımızın bütününü yönetecek sistemli bir plana ihtiyacımız var. İşte bu plan kalite yönetim planıdır.

İş yaparken herkes az parayla çok iş yapmaya çalışır; yani, az enerji harcayıp çok iş yapmak ister. Bu durum bir ürünü yaparken de geçerli bir aslanın ceylanı yakalamaya çalıştığı zamanda. Hayattaki her şeyin ama her şeyin sistematiği bunun üzerine kuruludur. Eğer biz, az iş üretip çok fazla enerji harcıyorsak hayatımızda bir şeyleri düzeltmeliyiz. Bunu düzeltmek için kendi kalite planımızı oluşturmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Planınızı oluşturmak için ilk önce kendi sınırlarımızı bilmeliyiz. Bu bilgi, bir ürünü üretirken ihtiyaç duyulan aşamalar ve ne kadar süre sonunda üretilebileceğini bilmeye benziyor. Eğer sınırlarımızı keşfetmediysek hem verim hem de kalite açısından iyi bir iş çıkarmak  mümkün değil. Ama nasıl kendimizi motive edebileceğimiz, ne zaman dikkatimizin dağılacağı, neyi yaparken daha başarılı olacağımız, bu işi ne kadar sürede yapabildiğimiz gibi kendimizle ilgili bilgiye sahipsek hatalarımızı gidermemiz çok daha kolay. Bununla hem zamanımızı iyi yönetir hem de yaptığımız işlerde ki kalitemizi koruruz. Bunun yanında, çok fazla da kendimizi motive ederiz. Çünkü yaptığımız işlerin başarılı olması bizi güdüleyen en önemli etkendir. Planımızı uygularken insanların bize yaptığı her türlü eleştiriye kendimizi kapatmamalıyız. Nasıl ki bir ürün için kullanıcılarının geri bildirimi önemlidir, bizim için de çevremizin ki önemli olmalı. Bununla hatalarımızı, eksik yanlarımızı bir nevi defolu parçalarımızı da kapatmış oluruz.

Yukarıda anlattıklarımı özetleyecek olursam; insan yaşamı da bir ürünün işlenme sürecine benzer. Eğer hatalı yanlarımızı ve sınırlarımızı keşfedip buna yönelik kendi sistematik planımızı oluşturursak, yaşamımızın her döneminde başarılı olmamız çok daha kolay ve gerçekçi. Son olarak söylemek istediğim, bir fabrika nasıl ki az ürün dışarı atarak bütün ham maddeden, ya da kaynağından en iyi derecede faydalanmaya çalışırsa, biz de çok az zaman israfıyla çok kaliteli işler çıkarmalıyız. Çünkü bizim de tek ve en önemli kaynağımız zamanımız.

 151 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Bu yazını çok beğendim. Değişik bir bakış açısı yakalamışsınız. Temel düzeyde çok bilgilendirici ve yararlı oldu. Fakat bu yazının devamını bekliyorum. Değiştirmeye nereden başlayalım, planımızı nasıl oluştursak iyi olur gibi kilit soruların cevaplarını içeren şekilde olursa sevinirim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Genel Bilgi
Kapat