Tornado Web Server

 bcakir
 31 Temmuz 2011

Birkaç tür satın alma çeşiti vardır. Bunlardan biri de facebook’un friendfeed’i alırken yapmış olduğu satın alma. Bu satın almanın amacı friendfeed kurucularını kendi bünyesine katarak geliştirdikleri teknolojiye kolay yoldan sahip olmak. Peki facebook bu satın almayla hangi teknolojiye de sahip olmuş oldu biliyor musunuz? İşte bu teknolojinin adı Tornado. Tornado kısaca; sosyal ağların yapmaları gereken gerçek zamanlı güncellemeleri daha performanslı hale getiren Python tabanlı muazzam bir teknolojidir. Örnek vermek gerekirse; facebook haberler sayfasının, arkadaşlarımız yeni bir şeyler paylaştıkça otomatik olarak güncellenmesi gibi.

Frendfeed ekibinin geliştirdiği ve açık kaynak kodlu olan Tornado; aynı anda binlerce bağlantının sağlanması ve bu sayede gerçek zamanlı web hizmetlerinin ideal hale getirilmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca diğer yazılmış olan web geliştirme çatılarıyla (Django, webapp, web.py) karşılaştırıldığında ise hız ve aynı anda gerçekleşen bağlantı trafiğiyle başa çıkma özelliği diğerlerine göre 4 kat daha performanslı. Bunlara ek olarak ise, kullanımının diğer çerçevelere göre daha kolay olması ve  taslaklar, imzalanmış çerezler, kullanıcı yetkilendirme, yerelleştirme, agresif statik dosya önbellekleme, siteler arası sahtecilik koruması, facebook connect gibi web geliştirmenin en zor kısımlarına dâhi destek sağlaması en önemli avantajlarından.

Eğer Tornado hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız; Tornadonun geliştiricisi, eski FrendFeed CEO’su ve şimdilerde ise Facebook Ürün Yöneticisi (CTO) Bret TAYLOR‘ın bloğuna bakabilirsiniz. Bunun yanında Tornado’nun kaynak kodlarını, dökümanlarını ve geliştiricilerinin posta listesini GitHub‘ta bulabilirsiniz.

Kısaca yazımızı toparlayacak olursak. Artık sadece LAMP (Linux, Apache, MySQL ve PHP) ile Facebook veya FriendFeed gibi sosyal ağları hayata geçirmek çok da mümkün değil. Bunların yanında Tornado, Cassandra, Hive, Memcache, Scribe, Thrift gibi yazılımlar da gerekiyor. Bu yüzden diğer sosyal ağların yanında yer edinmek istiyorsanız bu tür teknolojileri kullanmanız gerek.

 1.212 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Facebook
Kapat