Upload System (Dosya Paylaşımı) ile Gelir Elde Etme

 bcakir
 16 Temmuz 2011

İnternetten gelir elde etme modelerinden biri de upload system. Kısaca dosya yükleyerek gelir elde etme diyebiliriz. Bu sistemle gelir kazanmak için ilk önce Hotfile, Fileshare, Fileserve, Ziddu, Wupload gibi dosya indirme sitelerinden üyelik alıyoruz. Hangisini tercih etmeliyiz diye bir soru soruyor olabilirsiniz. Benim düşüncem diğerlerine göre azda kazandırsa, herzaman en tanınmış markayı(Hotfile) tercih edin. Çünkü bu firmalar isimlerinin kötü anılmasını istemezler. Bundan dolayıda kimseyi madur etmemeye çalışırlar. Ben de bu yazımda bu sistemle gelir elde ederken nelere dikkat etmeniz gerektiği yanında Hotfile’dan nasıl para kazanılıyoru da yazacağım.
Öncelikle bir tane paylaşım sitesinden üyelik alın. Hepsinden birden üyelik almayın. Çünkü bu sitelerin paranızı size göndermek için belirli bir alt limiti var. Mesala bu Hotfile’da $15 ve 2 haftada bir gönderim yapılıyor. Birçok dosya paylaşım sitesinden hesap açmanız kazandığınız paranın dağılmasına neden olacaktır. Ama çok fazla içeriğe sahip bir web sitesi kuracaksanız birden fazla hesabınızın olmasında fayda olabilir. Çünkü Premium hesabı olmayan kullaıcılar indirme yaparken dosyalar arasında bekletiliyorlar. Bu şuanda Hotfile’da 30 dakika ama değişebilir eskiden 15 dakikaydı. Ayrıca bunun yapında birde Paypal hesabınızın olması gerekiyor. Çünkü para Paypal hesabınıza gönderiliyor. Paypal hesabı alırken gerçek bilgilerinizi girin yoksa paranızı alamayabilirsiniz. Paypal alabilmeniz için e-mail adresinizin olması yeterli.
Şimdi ise ne türde dosya yüklemek avantaj sağlar onu açıklayayım. Bence en önemli sır burada yatıyor. Çoğu web sitesi ücretli programları ve film içeriklerini bedava sunuyor; fakat, bu tarz sitelerin ömrü uzun olmuyor. Bu sitelere genelde ya dava açılıyor ya da Google bu siteleri spam olarak kaydedip arama sonuçlarından çıkarıyor. Benim önerim kendinize ait olan, kullanımı bedava olan (açık kaynak) ve insanların kullanmak isteyeceği içerikleri yükleyin. Yükledikten sonra sizlere verdiği linki güzel bir başlık ve açıklama ekleyerek form sitelerinde, facebook ve diğer sosyal paylaşım platformlarında paylaşın. İlgilen kişiler bu içeriği indirecek ve sizde bu sistem sayesinde para kazanacaksınız. Yazımın son bölümüne geçmeden önce bir uyarıda bulunayım. Bu sistemle kısa sürede büyük gelir elde etmeniz mümkün değil. İçeriğinizin artması ve sitenizin tanınmasıyla iyi gelirler elde edebilirsiniz. Eğer beklemeye tahammülünüz yok ve içeriğinizi artırmaya zaman harcayamayacaksanız bu sistem size uygun değil. Fakat şunu da söylemek istiyorum ki emek harcamandan kolay para kazanılmaz. Eğer bu tarz bir raklam görürseniz ki heryerde bu tür reklamlar var bilin ki sizi kandırıp paranızı almaya çalışıyorlar.
Bu bölümde Hotfile kazanç modelini anlatarak yazımı tamamlayayım. İlk önce buradan Paypal daha sonra ise buradan Hotfile üyeliği alıyoruz. Tek seferde 400 MB büyüklüğüne kadar dosya yükleyebiliyorsunuz. Ftp programı sayesinde masaüstünüzden siteye girmenize gerek kalmadan dosya yüklemesi yapabiliyorsunuz. Fakat Hotfile 5 MB boyutunun altında ki dosyaları indirme olarak saymıyor. Ayrıca 90 gün boyunca indirilmeyen dosyalarınız siliniyor. Buna dikkat ederek dosya yükleyin. Geliriniz ise 1000 kere indirilmeye, rütbenize ve yüklediğini dosyanın boyutuna bağlı olarak $2 ie $15 arası gelir elde ediyorsunuz. Rütbeniz ise kullanıcıların dosyalarınızı indirme miktarı ve yüklenmiş dosyalarınız vasıtasıyla ücretli üyelik alan üyelerin sayısı ile yüklenmiş dosyaların indirilme sayısına oranına bağlı olarak belirleniyor. Bu arada unutmadan üye girişi yapmadan dosya yüklemeyin. Aksi takdirde indirilmeler boşa gitmiş olacaktır. Son olarak Hotfile kazanç tablosunu da aşağıya koyuyorum.

Kazanç Tablosu
Rütbe 5 – 50MB 50 – 100MB 100 – 2000MB
Copper $2 $3 $4
Bronze $3 $5 $7
Silver $5 $7 $10
Gold $6 $9 $12
Platinium $7 $10 $15
Not: Gelirler 1000 indirilme içindir.

Bu yazımda dosya paylaşımından kazanç elde etme modelini incelemiş olduk. Eğer unuttuğum bir kısım varsa yorumlarınızla yardımcı olursanız sevinirim. Daha sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle.

 445 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Gerçekten çok iyi anlatmıştınız,ellerinize sağlık.Buna İhtiyacım vardı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla İnternet Geliri
Kapat