Veritabansız Sayfa Görüntülenme Sayısı

 bcakir
 28 Eylül 2011
 Php

Merhaba arkadaşlar bu yazımda veritabanı kullanmadan bir sayfanın görüntülenme sayısını veren sayaç uygulamasının nasıl yapıldığını anlatacağım. Bu yazımla birlikte veritabanına ihtiyacınız olmadan sayfalarınızda görüntülenme sayılarını kolayca göstermiş olacaksınız. Aklınıza görüntülenme sayısını nerede tutacağımız ile ilgili soru gelmiş olabilir, hemen bu soruyu açıklayayım. Görüntülenme sayısını sayac.txt adlı bir dosyada tutacağız. Bu dosyayı sizin açmanıza gerek yok, eğer böyle bir dosya yoksa uygulamamız bunu açacaktır. Uygulamamızın çalışma şeklini açıkladım, şimdi uygulamamızı yapmaya geçebiliriz.

<?php
//görüntülenme sayısının alınması
$oku = @fopen('sayac.txt', 'r');
$rakam = @fread($oku, filesize('sayac.txt'));
@fclose($oku);

//sayac.txt sayfasının oluşturulması
$yaz = fopen('sayac.txt', 'w');
$goruntulenme = $rakam+1;
//görüntülenme sayısının 1 artırılması
fwrite($yaz, $goruntulenme);
fclose($yaz);

//sayınn ekranda gösterilmesi
echo "Bu sayfa ".$goruntulenme." kere görüntülendi.";
?>

Görüntülenme sayımızı ekranda göstererek uygulamamızı tamamlamış olduk. Bu betiği web sayfalarınıza dahil ederek, veritabanına ihtiyaç duymadan sayfa görüntülenme sayılarını kolayca elde edebilirsiniz. Bu yazımız burada bitti. Gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle.

 2.426 Okunma

Bu yazıya 6 yorum yapılmış.

  1. Merhabalar, acaba bunu ip’ye göre görüntüleme sayısı yapabilir miyiz? Çünkü her sayfayı yenilediğim de sayı artıyor. 🙂

    • Veritabanı kullanmadan ip adresine göre sayfa görüntülenme sayısını tutmak baya bir uğraştırır. Veritabanında konu_id ve ip alanı açıp, kullanıcı girdiğinde ip adresini kontrol edip, girilmiş olan konuda bulunan ziyaretçinin ip adresi kayıtlı değilse, görüntülenme sayısını artırarak bunu yapmanız en kolay yöntem olur.

  2. Uygulamayı yaptım fakat hatalar verdi onu hata bastırma ile hallettim bu defada görüntüleme sayısını artırmadı

  3. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, peki bunları “bugün ziyaret edilme sayısı” ve “bu ay ziyaret edilme sayısı” şeklinde nasıl yaparız?

    • Basit yolla, iki farklı dosyada verileri tutabilirsin. Birinde aylık olarak verileri arttırarak saklarsın diğerinde ise günlük olarak. En son kayıt arttırma tarihini de görüntülenme miktarının yanına ekleyerek dosyaya, tarihi kontrol ettirip zamanı dolmuşsa (en son arttırma zamanı bir önceki gün ya da ay ise) görüntülenmeyi sıfırdan başlatırsın.

      • Teşekkürler, cronjob ile hallettim

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Php
Kapat