Video Oyunları Kan Kaybediyor

 bcakir
 14 Ekim 2011

Sosyal ve mobil oyunların piyasadan aldığı payın artması video oyunlarını olumsuz yönde etkileyerek, ekonomik hacminin daralmasına neden oluyor. Daha önceki yazımda bahsettiğim sosyal oyun pazarının sürekli olarak büyümeye devam edeceği tahminlerini de düşünürsek video oyunlarının gelecek için işi zor görünüyor. NPD Group tarafından yapılan araştırmaya göre de sadece Amerika’da video oyun satışları geçen senenin aynı dönemine göre Haziran ayında %26, Temmuz ayında %10, Ağustos ayında %23 ve Eylül ayında da %6 daralmış. Ayrıca rapor, video oyunlarına bağlı bütün satış hacminin geçen yıla göre sadece Eylül ayında 700 milyon dolar daraldığını da bizlere gösteriyor.

NPD raporu pazar hacmi yanında bizlere oyun oynayan kitle hakkında da bilgiler veriyor. Video oyuna olan ilgi en çok 2-17 yaş arasında ve %91 seviyesindeymiş. Bu oran Amerika için doğru olabilir ama ben Türkiye için doğru olduğunu pek düşünmüyorum. Özellikle 12 yaş civarındaki çocuklar arasında gözlemlerime dayalı olarak söylüyorum sosyal oyunlar daha ön planda. Bence Türkiye’de 14 yaş ve üzeri gençler ayrıca da orta yaş kişiler için video oyunların payı daha büyük. Türkiye’de korsan oyun oynama fazla olduğu için sağlıklı bir istatistik çıkarmak zor ama internet kafeler ve etrafımızda bulunan insanlara bakarak gelecek için fikir verecek bir çıkarım yapılabilir.

Her ne kadar büyük video oyun firmaları geçen senelerini karla kapamış olsalar da bu onların büyümelerini sürdürecekleri anlamına gelmez. Hatırlayacağınız üzere EA Games pazardaki yeni trendi fark etti ve sosyal oyun pazarına Sims Social oyununu Facebook’da oynanabilir hale getirerek giriş yaptı. Bence diğer firmalar da ileride karlarının azalmasına paralel olarak sosyal oyun pazarına girmek zorunda kalacaklar. Özellikle de bu süreç mobil cihazların artış hızına bağlı olarak kısa da sürebilir. Çünkü artık insanlar oyun oynama ihtiyaçlarını bu araçlarla giderecek ve video oyununa pek ihtiyaç duymamaya başlayacak.

Bu raporu ve diğer yazımda değindiğim sosyal oyun raporunu birleştirdiğimizde video ve sosyal oyunların geleceğini daha rahat görebiliriz. Bir kaç örnek vererek yazdıklarımı biraz daha somutlaştırayım. FarmVille oyununu Facebook için yapmadan önce Zynga adını bilmiyorduk. Keza bu IPhone’da oynanan ve indirilen en popüler oyun olan Angry Birds’ün yapımcısı olan Revivo içinde geçerli. Her ikisi de fırsatları iyi değerlendirerek sıfırdan milyonlarca hatta milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaştılar.

Bu yazımla da diğer yazdıklarımı destekleyerek yine aynı tavsiyede bulunacağım. Sosyal oyun geliştirmek (özellikle de Facebook için) en karlı girişimcilik alanı konumunda. Mobil trendin artıyor olduğunu düşündüğümüzde de mobil oyun geliştirmek en önemli konuma doğru geçecek. Fakat artık Facebook için fırsat treni kaçmış olmadan bizde bu sektörden pay almaya çalışalım.

 363 Okunma

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. sana katılıyorum bu alana yönelmeyi düşünüyorum bende

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Sosyal Medya
Kapat