Webmaster Araçları Site Bilgisi Edinme

 Batuhan Küçükali
 30 Aralık 2011
 Seo

Bir önceki yazıda webmaster araçlarını tanıtmaya başlamış, nasıl kayıt ve ayar yapılacağı hakkında bilgi vermiştim. Bu yazıda ise siteniz durumu hakkındaki bilgileri edinmeyi ve arama motoruna göre optimize etmenin önemini konu alacağım.

 

Web Üzerindeki Siteniz
Arama Sorguları: Sitenizde en çok hangi kelimelerden sorgu yapılıp giriliyorsa detaylı olarak istatisğini verir. Gösterimleri ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Sitenize Giden Bağlantılar: Sitenize en çok hangi sitelerden backlink geliyorsa ve en çok hangi yazılarınızdan backlink alıyorsanız ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Google botları sitenizi tararken en çok hangi anahtar kelimeye rastlıyorsa sayısı ve önemi ile ilgili sıralama yapar.

İç Bağlantılar: Sitenizedeki sayfalarınızdan gene kendi sayfalarınıza verdiğiniz linkleri detaylıca görebilirsiniz.

Abone İstatistikleri: Beslemeler yoluyla gelen takipçi sayınızı gösterir.

 

+1 Metrikleri

Arama Etkisi: Sitenize +1 Metriki ekleyebilirsiniz.Arama etkisine direk etkisi vardır. Seo açısından son derece önemlidir. Kesinlikle sitenize eklemelisiniz.

Etkinlik: Sitenize gelen +1 etkinlikleri zaman dilimi boyunca görebilirsiniz.

Hedef Kitle: Sitenize gelen +1 Metriklerin benzersiz kullanıcı sayısını görebilirsiniz.

 

Tanımlamalar

Kötü Niyetli Yazılım: Sitenizde kötü niyetli yazılım varsa yada bir inframe virüsü buluşmış ise Google’ın bunu tespit etmesi halindeki sonuçları görebilirsiniz.

Tarama Hataları: Google hatarları sitenizi tarama sırasında karşılaştığı hataların gösterildiği bölümdür.Bu hataların önemini ve çözümünü Google Webmaster Site Kayıt bölümünde anlatmıştım oradan bulabilirsiniz.

Tarama İstatistikleri: Günlük taranan sayfa sayısı , Günlük indirilen kilobayt cinsinden miktar, Bir sayfayı indirmek için harcanan zamanı (milisaniye cinsinden) görebilirsiniz.

Googlebot Gibi Tara:  Sitenizin Google tarafından tam olarak nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz.

Html Önerileri : Bu bölüm hayati bir bölüm.Adından anlaşıldığı gibi tarama ve açılma ile ilgisi olmaya bölümdür.Sitenizdeki meta tagları ile ilgili bilgi verir.

 

Laboratuar

Özel Arama: Siteniz için özelleştirilmiş arama kutusu oluşturabilirsiniz.

Site Performansı: Bu sayfa, size sitenizin performans istatistiklerini gösterir.

 296 Okunma

Bu yazıya 7 yorum yapılmış.

  1. Harika bir yazı olmuş eline sağlık. İşime yaradı yarayacak da daha … Tşkler

  2. Konu ile alakasız olacak belki ama konuların sonuna koyduğunuz bu 4 paylaşım butonları bir eklenti mi yoksa sizin kodlarınız mı? Benim yazılardan sonra aynen böyle olacak bir eklenti aradım ama bulamadım. Bulduklarımda çakıştı hep… Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • Paylaşım butonları, WordPress’in Really simple Facebook Twitter share buttons eklentisi.

  3. Harikasın arkadaşım. Birkaç sorum daha olacak sana. Burada sormam konu kirliliği yapar diye korkuyorum. İşallah sorun olmaz. Gördüğüm kadarı ile temanın kendi share lerini kaldırmayı başarmışsın. Bende kaldırdım. Ama post meta divini editliyemedim. Borderından kurtulamadım. Sen onu manuel mı kaldırdın yoksa kullandığın tema surumunde onlar yok muydu?

    • Ben kendim kaldırdım tema ayarlarından. Türkçeleştirmem gerekiyordu ama bunun için zamanım yoktu bundan dolayı da kaldırmayı seçtim.

  4. Şunu var ya 3 gündür arıyorum. Çakışmayan bir eklenti bulamadım kodlarla yapmaya çalıştım olmadı. Gerçekten valla o kadar sevindim ki anlatamam. Tşkler arkadaşım. Sayende site oturdu.

  5. Sağol Dostum Güzel Anlatım Olmuş…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Seo
Kapat