WordPress Sitenizi Hızlandırın

 bcakir
 17 Ocak 2012

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda WordPress sitenizin hızını etkileyen faktörlerden bahsedeceğim, bunun yanında da sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağım. Eğer sitenizin yüksek hiti varsa hız sizler için büyük sorun olmaya başlıyordur. Host firmanızla aranızın bozmaması, kullanıcılarınıza iyi hizmet sağlamak ve de en önemlisi iyi bir seo optimizasyonu için hızlı bir siteye sahip olmak çok önemlidir. Yazımızın ilk kısmında sitenizi nelerin yavaşlattığını anlatacağım. İkinci kısmında ise nasıl hızlandırabileceğimizden bahsedeceğim. Şimdi ilk kısımla yazımıza başlayalım.

  1. Ağır görselleri ve fonksiyonları olan temalar çok fazla cpu tüketiyor. Bu durum web siteniz yavaş açılmasına neden olan en büyük etmen. Bu sorunu yaşamamak için temiz kodlanmış ve sade temaları tercih edebilirsiniz. Şuanda kullandığım Mistique teması, kaliteli fakat diğer temalara göre boyutu biraz daha fazla. Bundan dolayı, bu sorunu yaşayanlardan biriyim.
  2. Sitenizde kullandığınız eklentiler hızınızı etkileyen diğer bir faktör. Çok fazla veritabanı tüketen ve istatistik tutan eklentilerden kaçınmaya çalışın. İstatistik tutacaksanız Google Analytics tarzı kullanıcının verisini direk kendisi üzerine alan sistemleri kullanın.
  3. Diğer önemli etkende Hosting firmanız. Hem kaliteli hem de içerik yönetim sistemleriyle tam uyumlu çalışan firmalardan barındırma hizmeti almaya gayret edin. Eğer bu firmaların Türkiye’de veri merkezleri de varsa tadından yenmez. Çünkü, sitenizin tepki süresini 0,5 saniye kadar artırabilir.

Yukarıdakileri kısaca özetleyecek olursam, başta tema sonra da eklenti ve Hosting firması seçiminize dikkat edin. Bunlar, sitenizin hızını etkilemenin yanında, yukarıda belirttiğim bir çok faktörü de doğrudan etkilerler. Şimdi de sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi anlatayım.

Gzippy: Sitenizin, Html çıktısını %80 civarında sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan en önemli WordPress eklentilerden biridir.

Scripts Gzip: Bu eklenti sitenizdeki Html dışındaki dosyaların sıkıştırılmasını sağlarsınız. Bunlar, Css ve JavaScript dosyalarıdır. Css ve JavaScript dosyalarında tasarruf sağlayarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Wp-Optimize: Veritabanınızda gereksiz yazı sürümleri, spam mesajlar gibi işe yaramayan ama veritabanınızı boş yere şişiren kayıtların silinmesini sağlayan eklentidir. Ayrıca, bu eklenti tablolarınızı optimize etmeye de yarar.

W3 Total Cache: Bu eklenti yazılarınızın ön belleğe (cache) alınmasını sağlar. Bu sayede veritabanına bağlanmaya gerek kalmadan sayfalarınız giren kişiye gösterilir. Bu eklenti sitenizin hızlı açılmasını sağlayan en önemli eklentilerin başında gelir. Eğer bu eklentinin gzip işlemini aktif ederseniz, Gzippy ve Scripts Gzip eklentilerini kullanmanıza gerek de kalmaz. Unutmadan belirteyim, bu eklenti kurulum ayarı gerektirmektedir.

Yukarıda yer alan eklentilerden, sadece W3 Total Cache eklentisinin kurulum ayarı vardır. Bundan dolayı gelecek yazımda bu eklentinin kurulumunu ve ayar yapılmasını anlatacağım. WordPress sitenizin hızını artırma yollarını anlatarak, bu yazımın da sonuna geldim. Yararlı olması dileğiyle.

 651 Okunma

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

  1. Tşkler verdiğiniz bilgiler için..

  2. W3 Total Cache daha önce kullanmadım, sürekli ismini duydum, ama kurup kaldırsak sitemizde jawa lar yada diğer dosyalarımızda herhangi bir karışıklık söz konusu olurmu?

    • Dosyalarında herhangi bir değişlik yapmaz.

  3. Gzippy eklentisi sorunlu bir eklenti. Özellikle wordpress veya eklenti güncellemesi yaparken sıkıntı yaratabiliyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla WordPress
Kapat