Yeni Trend Sosyal Oyunlar

 bcakir
 17 Kasım 2011

Bu yazımda Pew Internet & American Life ve Mixpanel tarafından yapılan, indirilerek oynanan mobil oyun pazarının düşüşünü konu alan araştırmalara değineceğim. Daha önce yazdığım yazılarda, sosyal oyun pazarı büyüklüğüne ve sosyal oyunların, video oyunlarına karşı olan hızlı yükselişine değinmiştim, bu yazıda ise sosyal oyunların son kurbanını yani ücretli oynanan mobil oyunları konu alacağım. Her ne kadar mobil kullanım oranı hızlı bir şekilde artsa da (4 yıl süresince her yıl %50′nin üzerinde büyüme göstermesi öngörülüyor) ücretli mobil oyunların büyük düşüşü araştırmanın en önemli dikkat çeken noktası.

Yapılan araştırma göre, 2010 yılında mobil oyunların pazar payının %92,5 oranı ücretli oyunlar tarafından oluşturulurken, 2014 yılında %12,5 oranına kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Kısacası, kullanıcılar ücretli oyunları oynamak yerine, oyun içi satın almaların mümkün olduğu ücretsiz olarak oynanabilen oyunlara doğru geçmeye başlıyor. Bunların en başlıca örnekleri Facebook oyunları. Ayrıca, tablet kullanıcılarının akıllı telefon kullananlara göre çok daha fazla harcama yaptığı ve geçen yıldan bu seneye uygulama için ücret ödeme oranında %3’lük artış diğer önemli ayrıntılar.

Diğer değineceğim önemli bir nokta ise sosyal oyunlarda IPhone kullanıcılarının diğer cihazları kullananlara oranla daha fazla para harcaması. IPhone dışındaki cihazların ortalaması ise %3’de kalırken, IPhone kullanıcılarının oyun içi satın alma gerçekleştirme oranı %13’lere çıkıyor. Ayrıca, hesaplanan ortalama rakam ise 14 dolar. 2011 yılı için mobil platformlardaki sanal ürün satışlarının 3 milyar dolar civarında gerçekleşeceği ve bu rakamın 2016 yılında ise %166 büyüme ile 8 milyar dolara tırmanacağı tahmin ediliyor.

Tüm bu rakamları düşündüğümüzde, sosyal oyun yapmanın diğer oyunlara göre daha avantajlı olduğu acıkça görülüyor. Bunun yanında, tabletlere özel uygulama yapmak ve IPhone kullanıcılarına yönelik sosyal oyunlar geliştirmek diğer dikkatte değer gelir alanları. Bunun yanında Angry Birds gibi oynayan kişiyi çok fazla eğlendiren bir oyun yapabilirseniz de yaptığınız bu oyunun maskotları, oyuncakları, yastıkları gibi eşyaları da satarak fazladan gelir elde edebilirsiniz.

 346 Okunma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Daha fazla Sosyal Medya
Kapat